Ukrajina plánuje vytvorenie vojenskej polície, mala by dohliadať najmä na disciplínu v ozbrojených silách

21.8.2023 (SITA.sk) – Ukrajinské ministerstvo obrany pripravuje návrh zákona o vytvorení vojenskej polície, ktorej úlohou bude boj proti vojnovým zločinom a zabezpečenie disciplíny v armáde.

Vytvoria organizáciu so samostatnými právomocami

Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na tlačový odbor spomenutého rezortu obrany. Vojenská polícia by sa mala stať vojenskou formáciou s funkciami presadzovania práva a bude súčasťou systému ministerstva obrany.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine 

„Organizácia bude vytvorená na základe vojenskej poriadkovej služby v Ozbrojených silách Ukrajiny. Bude mať samostatné právomoci pre operačné pátracie činnosti a predsúdne vyšetrovanie vojnových zločinov (vo vojnových zónach),“ zdôvodňujú zákonodarcovia legislatívny návrh.

Bude dohliadať najmä na poriadkovú činnosť

Ako ďalej uvádza dôvodová správa, medzi hlavné úlohy budú patriť poriadková činnosť pri predchádzaní, odhaľovaní a potláčaní vojnových zločinov podľa noriem Trestného poriadku Ukrajiny a vojenských predpisov, operačná a pátracia činnosť, špeciálna prevencia v ukrajinských ozbrojených silách, zabezpečovanie poriadku a vojenskej disciplíny v ukrajinských ozbrojených silách, ochrana práv vojenského personálu či ochrana majetku štátu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská armáda, Vojenská polícia, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina plánuje vytvorenie vojenskej polície, mala by dohliadať najmä na disciplínu v ozbrojených silách © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *