Trvalý euroval povolil Aténam splatiť zostávajúce záväzky voči Medzinárodnému menovému fondu o dva roky skôr

28.3.2022 (Webnoviny.sk) – Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM), tzv. trvalý euroval, umožní Grécku splatiť zostávajúce záväzky voči Medzinárodnému menovému fondu (MMF) v dvojročnom predstihu. Grécko ešte musí fondu splatiť úvery v objeme 1,86 miliardy eur.

Trvalý euroval v pondelok stiahol požiadavku, aby sa predčasné splátky MMF uhrádzali paralelne so splátkami európskym veriteľom.

Krok vyšle trhom pozitívny signál o finančnej situácii Grécka, bude mať pozitívny dopad na verejný dlh krajiny a prinesie aj určité úspory gréckemu rozpočtu, uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ ESM Klaus Regling.

O prvú finančnú pomoc požiadali Atény v roku 2010, keď sa Grécko ocitlo na pokraji bankrotu. Členské štáty eurozóny a MMF počas nasledujúcej dekády podporili krajinu spolu troma úverovými programami v celkovom objeme zhruba 260 miliárd eur.

Grécke verejné financie sa vďaka tomu vyhli kolapsu a krajina zostala v eurozóne. Prísne úsporné opatrenia však na druhej strane spôsobili nárast nezamestnanosti a chudoby.

Viac k témam: Európsky mechanizmus pre stabilitu ESM, Grécky dlh
Zdroj: Webnoviny.sk – Trvalý euroval povolil Aténam splatiť zostávajúce záväzky voči Medzinárodnému menovému fondu o dva roky skôr © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *