Tisíce Slovákov zdieľa na sociálnej sieti hoax súvisiaci s vojnou na Ukrajine

2.5.2022 (Webnoviny.sk) – Tisíce Slovákov zdieľa na sociálnej sieti hoax súvisiaci s vojnou na Ukrajine. Má ísť o svedectvá údajného španielskeho vojnového reportéra Rubéna Gisberta.

Masaker v Buči

Daný reportér mal podľa užívateľky Evy Mihaličovej hovoriť o nepravde, ktorú šíri ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, o udalostiach v ukrajinskom meste Buča či hoaxe o tom, že ukrajinské jednotky osem rokov systematicky bombardujú mestá Donbasu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Polícia o tom informuje vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti. „Volodymyr Zelenskyj informuje o situácii na Ukrajine, vyzdvihuje hrdinstvo celého národa a poukazuje na zverstvá ruskej armády. A toto prokremeľskej propagande neuveriteľne vadí. Pri tejto téme sme už vyvrátili viacero bludov,” uvádza polícia.

Pohybujúce sa mŕtvoly

Masaker v Buči sa podľa polície tiež stal nástrojom prokremeľskej propagandy, rovnako ako tvrdenia o údajných pohybujúcich sa mŕtvolách. „Ani prvý a asi ani poslednýkrát neznejú z Ruska slová obviňujúce Ukrajinu z genocídy rusky hovoriaceho obyvateľstva. Ide o taktiku, ktorú Rusko využíva už od pádu Sovietskeho zväzu,” dodáva polícia.

Údajný vojnový reportér má byť právnikom z Valencie a bloguje na sociálnej sieti. Rubén Gisbert sa rozhodol vybrať počas vojny na Ukrajinu, aby ju mohol dokumentovať „aj z tej druhej strany”. Následne mal začať vystupovať v ruských médiách ako reportér či súdny lekár. V Španielsku je však obviňovaný z toho, že je jedným z propagandistov Putinovho režimu.

Polícia upozorňuje na to, že rovnako ako Rubén, aj ostatní zahraniční šíritelia prokremeľskej propagandy šíria rovnaký naratív o potláčaní slobody slova.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Hoax, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Tisíce Slovákov zdieľa na sociálnej sieti hoax súvisiaci s vojnou na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *