Szijjártó išiel k Lavrovovi po ďalších 700 miliónov kubických metrov zemného plynu pre Maďarsko

Ilustračné foto: S. Lavrov a P. Szijjártó. Zdroj: Népszava.hu

Šéfovia rezortov zdôraznili, že budú pokračovať v projekte rozšírenia jadrovej elektrárne Paksy s Rosatomom, táto zmluva pokrýva všetky otázky od výstavby až po technický servis a vnímajú to ako strategický projekt.

Ruský minister zahraničných vecí na tlačovej konferencii označil rokovania za užitočné a zmysluplné a pripomenul, že napriek pandémii vzrástol v minulom roku bilaterálny obchod napriek o 25 percent. Do budúcnosti podčiarkli, že by chceli pokračovať v projekte rozšírenia jadrovej elektrárne Paks s ruským Rosatomom.

Maďarská vláda však chce prioritne na tento rok nakúpiť viac plynu.  V Moskve túto žiadosť preskúmajú  ale povedali, že

rusofóbna politika Washingtonu spôsobuje veľa škôd, nepremýšľajú nad dopadom sankcií na tých, ktoré zavádzajú

povedal Sergej Lavrov podľa portálu Népszava.

V súvislosti s „medzinárodnými otázkami“ ruský minister uviedol, že Ruská federácia „konkrétne a úprimne povie, aké sú úlohy a ciele špeciálnej operácie“, vysvetlí nuansy situácie a predpokladá, že sa Západniari chytia a skôr či neskôr pochopia kontraproduktívnosť a nebezpečenstvo, ak je Ukrajina „plná zbraní a šialených činov, ozbrojených útokov proti vlastným obyvateľom“.

Predsudky Západu

Lavrov dodal, že v Bruseli, Washingtone a vo väčšine európskych metropol sú typické predsudky, domnieva sa, že by si mali radšej riešiť vlastné problémy.

Poukázal na to, že na druhej strane Rusko s Maďarskom úzko spolupracuje v iných oblastiach medzinárodnej politiky, vrátane OSN, v oblasti európskej bezpečnosti a spolupráce a navyše podľa jeho tvrdenia

Rusko aj Maďarsko vždy budú mať na zreteli svoj národný záujem

Péter Szijjártó na tlačovej konferencii povedal, že súčasná návšteva Ruska má dva ciele, jedným je zabezpečiť zásobovanie Maďarska energiou a druhým je vyhlásenie, že „vojna je pre nás Maďarov zlá a my chceme čo najskôr mier“.

Aj uprostred európskej energetickej krízy má vláda povinnosť zabezpečiť zásobovanie Maďarska energiou a fungovanie ekonomiky.

V Maďarsku sa podľa harmonogramu plnia zásobníky plynu, ktorých úroveň v súčasnosti predstavuje 27,3 percenta ročnej spotreby, pričom európsky priemer je 17,3 percenta.

“V normálnych časoch by to stačilo, poskytlo by to bezpečnosť, ale všetci vieme, že nežijeme v normálnych časoch, takže si musíme byť ešte istejší.” Preto sa rozhodli nakúpiť ďalších 700 miliónov kubických metrov zemného plynu nad rámec množstva stanoveného v dlhodobých zmluvách, argumentoval.

Môžete predávať márne nádeje, môžete snívať, môžete vyhodiť do vzduchu komunikačné balóny, ale faktom zostáva, že fyzikálna realita zostáva fyzikálnou realitou, že bez ruských zdrojov je jednoducho dnes nemožné kúpiť v Európe toľko zemného plynu navyše

uviedol Lavrov.

Zdroj: Facebooková stránka Pétera Szijjártóa

Trasa aj cez Slovensko

V najbližších týždňoch bude na tento účel na južnej trase a na prepojení zo Slovenska a Rakúska k dispozícii približne 20 miliónov kubických metrov prepravnej kapacity denne. Rokovania už prebiehajú na odbornej aj firemnej úrovni, no všetci vedia, že bez politickej dohody nebude dohoda, preto ich chcú uzavrieť čo najskôr, aby sa mohli začať dodávky.

Ako ďalšiu tému návštevy Péter Szijjártó uviedol, že Maďarsko chce čím skôr mier na Ukrajine, keďže ako susedná krajina každodenne čelíme tragickým následkom vojny.

“Vojna je zlá, vojna je veľmi zlá,” vyhlásil a vyzval na okamžité prímerie a mierové rozhovory. Minister tiež uviedol, že by bolo proti maďarskému národnému záujmu, keby sa svet opäť uberal smerom k bloku.

“Nechceme opäť svetový poriadok tam, kde sa ocitneme na periférii jedného z blokov, v konfliktnej zóne alebo v oblasti vedľa konfliktnej zóny,” povedal.

-red3-

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/szijjarto-isiel-k-lavrovovi-po-dalsich-700-milionov-kubickych-metrov-zemneho-plynu-pre-madarsko/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *