Švajčiarsko sa pripojilo k jedenástemu kolu sankcií voči Rusku, cieľom je zabrániť vývozu vybraných tovarov

16.8.2023 (SITA.sk) – Švajčiarska vláda sa pripojila k 11. kolu sankcií Európskej únie (EÚ) proti Rusku za jeho vojnu na Ukrajine. Opatrenia začínajú platiť už od stredy.

11. balík opatrení

Švajčiarsko, ktoré nie je členom európskej dvadsaťsedmičky, je kľúčovým obchodným partnerom EÚ. Prijalo sankcie voči ruským spoločnostiam a jednotlivcom, ktoré Únia uvalila, odkedy ruský prezident Vladimir Putin vo februári minulého roka spustil inváziu na Ukrajinu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Dané sankcie majú zaplniť medzery, aby sa tovar životne dôležitý pre Putinovo vojnové úsilie nedostal do Ruska cez krajiny, ktoré obchodujú s EÚ a udržiavajú s Moskvou obchodný vzťah ako obvykle. EÚ prijala 11. balík opatrení 23. júna a Švajčiarsko o päť dní neskôr zaviedlo sankcie na viac 100 spoločností a jednotlivcov.

Zakázaný vývoz tovarov

V stredu jeho vláda prijala zvyšok balíka, ktorý je relevantný pre krajinu. Švajčiarske sankcie zakazujú vývoz niektorých „tovarov s dvojakým použitím“ ďalším 87 spoločnostiam a ovplyvnené budú aj niektoré typy elektronických komponentov a prekurzorov chemických zbraní.

„Vo finančnom sektore sa rozšíril existujúci zákaz predaja cenných papierov denominovaných vo švajčiarskych frankoch alebo v oficiálnej mene členského štátu EÚ ruským štátnym príslušníkom a subjektom. Predaj cenných papierov ruským občanom a subjektom je teraz zakázaný bez ohľadu na menu,“ uviedla vláda.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, sankcie voči Rusku, švajčiarske sankcie
Zdroj: SITA.sk – Švajčiarsko sa pripojilo k jedenástemu kolu sankcií voči Rusku, cieľom je zabrániť vývozu vybraných tovarov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *