Suskovo ministerstvo žiada preskúmať postup belgických úradov v kauze Chovanec, možná je aj medzištátna sťažnosť na ESĽP

6.2.2024 (SITA.sk) – Ministerstvo spravodlivosti SR žiada, aby doterajšie postupy belgických úradov v kauze úmrtia Jozefa Chovanca boli preskúmané nadriadenými orgánmi, nakoľko z dostupných stanovísk súdnych znalcov vyvstali vážne pochybnosti o príčinách jeho smrti.

Ako ďalej rezort informoval v tlačovej správe závery posudkov znalcov najatých ministerstvom sa totiž zásadne líšia od záverov posudkov znalcov, ktorých pôvodne ustanovil belgický súd, pričom chýbali niektoré štandardne odoberané biologické vzorky, ktoré by mohli nevyvrátiteľne preukázať spôsob smrti Chovanca.

Viaceré verzie prípadu

„Plne rešpektujeme nezávislosť belgických justičných orgánov. Považujem však za rovnako dôležité, aby sa v prípade, keď existujú vážne pochybnosti okolností úmrtia slovenského občana a jeho vyšetrovania, príslušné orgány s nimi vysporiadali. A v tomto prípade podľa nášho názoru tieto vážne pochybnosti naďalej existujú,” uviedol minister spravodlivosti Boris Susko.

Aby bolo vyšetrovanie považované za účinné v zmysle judikatúry Európskeho súd pre ľudské práva, musia byť podľa ministra vyšetrené rôzne verzie udalostí a rôzne hypotézy, nemožno sa zamerať iba na jednu verziu prípadu.

Medzištátna sťažnosť na ESĽP

„Pri akýchkoľvek nedostatkoch vyšetrovania, ktoré znemožnia zistenie príčiny smrti alebo zodpovednej osoby alebo osôb, hrozí, že budú v rozpore s týmto štandardom,“ zdôraznil minister. Pokiaľ sa belgické úrady podľa Suska nevysporiadajú s identifikovanými nedostatkami vyšetrovania, rezort spravodlivosti sa bude zaoberať možnosťou podania medzištátnej sťažnosti na ESĽP.

Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku v Charleroi, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Na palube lietadla sa údajne správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo.

Kapitán lietadla tak odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia. Spravodajský portál Sme.sk priniesol v auguste 2020 informáciu o záberoch z letiska v belgickom Charleroi, kde policajtka nad ležiacim Chovancom hajlovala a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.

Viac k témam: Belgicko, Minister spravodlivosti, Súdy, Vyšetrovanie
Zdroj: SITA.sk – Suskovo ministerstvo žiada preskúmať postup belgických úradov v kauze Chovanec, možná je aj medzištátna sťažnosť na ESĽP © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *