Sulíkovci navrhujú rozpustiť Nočných vlkov, ich aktivity môžu predstavovať bezpečnostné riziko

23.3.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenská pobočka ruského motorkárskeho klubu Noční vlci, ktorú predstavuje občianske združenie NV Európa by mala byť rozpustená, pretože funguje v rozpore so zákonom o združovaní občanov.

Ako v stredu ďalej na tlačovej konferencii povedala predsedníčka poslaneckého klubu koaličnej strany SaS Anna Zemanová, rozpustené by tiež malo byť združenie Múzeum historických vozidiel Trnava, za ktorým je takisto šéf NV Európa Jozef Hambálek. Za týmto účelom podali liberáli podnet na ministerstvo vnútra.

Stretnutie s ruským veľvyslancom

Zemanová v tejto súvislosti povedala, že ruskí liberálni novinári označujú Nočných vlkov ako gang radikálnych nacionalistov a násilníkov. Organizácia je pritom finančne podporovaná ruským štátom.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V súvislosti s aktivitami Nočných vlkov podľa Zemanovej môže dochádzať aj k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu ohrozenia mieru. Zdôraznila pritom, že šéf slovenskej pobočky klubu Hambálek sa len deň pred inváziou ruských vojsk na Ukrajinu stretol na Slavíne s ruským veľvyslancom.

„Tieto aktivity nadobúdajú, vzhľadom na inváziu ruských vojsk na Ukrajinu, úplne iný rozmer, a môžu predstavovať pre SR vážne bezpečnostné riziko,” vyhlásila Zemanová.

Chirurg je osobným priateľom Putina

Šéf klubu Noční vlci Aleksandr Zaldostanov, známy ako Chirurg, je osobným priateľom ruského prezidenta Vladimíra Putina a vzťahujú sa na neho protiruské sankcie prijaté Európskou úniou, USA a Kanadou.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Klub Noční vlci je známy ruským nacionalizmom a otvorene podporoval napríklad anexiu Krymu Ruskom a následné proruské povstanie na východe Ukrajiny. Jeho členovia sa hlásia k pravoslávnej viere, čo ich podľa vlastných slov odlišuje od ostatných motorkárskych klubov, ktoré sú zapletené v kriminálnych aktivitách. Každoročne pripomínajú víťazstvo Červenej armády v II. svetovej vojne jazdami do Berlína.

Na Slovensku sa v súvislosti s týmto klubom hovorilo o areáli v obci Dolná Krupá pri Trnave, ktorý bol označovaný za ich miestnu centrálu. Majiteľ Jozef Hambálek však ešte v roku 2020 oznámil, že areál bude slúžiť ako eventovo-zábavné centrum pre rodiny a firmy, výcvikový areál pre záchranárske zložky a pre muzeálnu expozíciu historickej techniky.

Viac k témam: Noční vlci
Zdroj: Webnoviny.sk – Sulíkovci navrhujú rozpustiť Nočných vlkov, ich aktivity môžu predstavovať bezpečnostné riziko © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *