Sudkyni z korupčnej kauzy Víchrica dočasne pozastavili výkon funkcie

29.4.2022 (Webnoviny.sk) – Sudkyni Okresného súdu Bratislava I Otílii Dolákovej, ktorá je stíhaná v rámci korupčnej kauzy Víchrica, dočasne pozastavili výkon funkcie.

Rozhodol o tom v piatok senát Najvyššieho správneho súdu SR, keď vyhovel odvolaniu Ministerstva spravodlivosti SR. Rozhodnutie je právoplatné, pričom pozastavenie by malo trvať až do ukončenia stíhania sudkyne.

Odvolanie ministerstva

Disciplinárny senát Súdnej rady SR v novembri 2020 nevyhovel návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie Otílie Dolákovej.

Navrhovala to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS), keďže sudkyňu obvinili pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Proti rozhodnutiu sa rezort spravodlivosti odvolal.

Žilinka nevyhovel žiadosti

Podľa piatkového stanoviska predsedníčky senátu sa správny súd podrobne oboznámil s argumentami v odvolaní ministerstva a stotožnil sa s nimi. Rezort mimo iného poukazoval na to, že generálny prokurátor Maroš Žilinka ešte minulý rok nevyhovel žiadosti Otílie Dolákovej o zrušenie obvinenia.

Sudkyňa sa na piatkovom pojednávaní nezúčastnila s tým, že sama na Okresnom súde Bratislava I prejednáva prípad. Pozastavenie však nadobúda účinnosť okamžite.

Víchrica v súdnictve

Otíliu Dolákovú zadržali policajti pri akcii Víchrica v októbri 2020 a po výsluchu ju prepustili. Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie zadržali a obvinili aj právnika Zoroslava Kollára, bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu SR (NS SR) Jarmilu Urbancovú, exšéfa Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera, sudkyňu Okresného súdu Bratislava I Katarínu Bartalskú alebo sudcu NS SR Jozefa Kolcuna.

Stíhanie voči Otílii Dolákovej podľa Úradu špeciálnej prokuratúry naďalej pokračuje.

Viac k témam: Akcia Víchrica, Pozastavenie výkonu funkcie, Zneužitie právomoci verejného činiteľa
Zdroj: Webnoviny.sk – Sudkyni z korupčnej kauzy Víchrica dočasne pozastavili výkon funkcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *