Sudkyňa najvyššieho súdu čelí disciplinárke, mala ovplyvňovať svedkyňu. Tá ostala z rozhovoru v šoku

5.9.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 5. septembra 2023, 12:28

Na pôde Najvyššieho správneho súdu SR sa v utorok začalo disciplinárne pojednávanie so sudkyňou najvyššieho súdu Danou Wänkeovou. Vyčítajú jej údajnú snahu ovplyvňovať svedkyňu, ktorá vypovedala vo veci žilinského sudcu Daniela Béreša podozrivého z korupcie.

Sudkyňa sa cíti nevinná

Disciplinárny návrh na sudkyňu podal predseda najvyššieho súdu Ján Šikuta ako aj ministerstvo spravodlivosti. To požaduje, aby bola sudkyňa pre porušenie povinností sudcu preradená na súd nižšieho stupňa.

Podľa disciplinárneho návrhu Dana Wänkeová v júni 2020 viedla rozhovor so sudkyňou Krajského súdu v Žiline. Údajne je povedala, že ak je pravda, čo vypovedá vo veci sudcu Daniela Béreša, sama by si mohla privodiť trestné stíhanie.

Sudkyňa najvyššieho súdu sa však podľa vlastných slov cíti nevinná, pričom podľa nej išlo len o kolegiálny rozhovor so sudkyňou, s ktorou sa poznala. „Nikdy som nepopierala, že sme sa s kolegyňou stretli, že sme sa rozprávali,” povedala s tým, že jej cieľom vôbec nebolo dotyčnú ovplyvňovať.

Sudkyni najvyššieho súd sa tiež vyčíta, že nenamietla svoju zaujatosť ako členka disciplinárneho senátu, aj keď jej známa bola vo veci svedkyňou.

Z rozhovoru ostala v šoku

Súd na utorkové pojednávanie predvolal viacerých svedkov vrátane dotyčnej sudkyne Krajského súd v Žiline Marcely Malatkej. Tá potvrdila rozhovor s disciplinárne obvinenou.

Tá jej podľa vlastných slov v rámci rozhovoru povedala, že ktovie, či vôbec vypovedala vo veci Daniela Béreša, ktorého poznali obe sudkyne, pravdu, a tiež skonštatovala možnosť jej trestného stíhania pre neoznámenie trestnej činnosti.

„Ja som z toho rozhovoru ostala v šoku,“ povedala Malatká s tým, že Dane Wänkeovej zdôraznila, že vo veci vypovedala pravdu a následne odišla. O celej veci neskôr vypovedala pred orgánmi činnými v trestnom konaní.

Šéf najvyššieho súdu Šikuta podaný disciplinárny návrh pôvodne stiahol pre prieťahy v konaní. Najvyšší správny súd však jeho návrhu nevyhovel.

Viac k témam: Ovplyvňovanie svedkov, sudkyňa, Súdny proces, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Sudkyňa najvyššieho súdu čelí disciplinárke, mala ovplyvňovať svedkyňu. Tá ostala z rozhovoru v šoku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *