Sudcovia a samosprávy bojujú za zotrvanie Krajského súdu v Žiline, Kolíkovej adresovali už druhú výzvu

20.4.2022 (Webnoviny.sk) – Predstavitelia Iniciatívy za záchranu Krajského súdu v Žiline žiadajú v rámci reformy súdnej mapy vytvorenie štvrtého odvolacieho súdneho obvodu pre Žilinský a Trenčiansky kraj.

Ako na stredajšom tlačovom brífingu skonštatoval mestský poslanec Denis Cáder, zachovanie Krajského súdu v Žiline je významné pre prístup k spravodlivosti obyvateľov severného Slovenska.

Tri krajské súdy

Podľa aktuálneho návrhu súdnej mapy by na Slovensku mali ostať zachované len tri krajské súdy – v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici, pričom ten posledný bude mať pracoviská v Trenčíne a v Žiline.

„Máme za to, že Žilina potrebuje odvolací súd, aby bola zabezpečená dostupnosť súdnej ochrany. V prípade spojenia s trenčianskym obvodom bude zabezpečená špecializácia sudcov vo všetkých agendách a udržateľnosť kvalifikovaného justičného aparátu. Zároveň bude zachovaná dostupnosť odvolacieho súdu pre verejnosť, čo je najvýznamnejšia požiadavka,” podotkol Cáder.

Iniciatíva na zachovanie Krajského súdu v Žiline má širokú podporu medzi primátormi a starostami.

Reforma justície je nevyhnutná

V poradí druhú výzvu adresovali ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej na utorkovom rokovaní zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja krajskí poslanci.

Vyjadrili v nej hlboké znepokojenie nad plánovaným zrušením Krajského súdu v Žiline a popri vytvorení štvrtého odvolacieho súdneho obvodu podporujú aj zachovanie okresných súdov v Čadci a Dolnom Kubíne.

Predsedníčka Krajského súdu v Žiline Eva Malíková považuje plánované zaradenie teritória Žilinského kraja pod banskobystrický odvolací súd za nevhodné.

„Uvedomujem si, že reforma v justícii je potrebná, ale zároveň je dôležité, aby sa zachovala jej dostupnosť pre občanov. Krok, ktorý sa pripravuje, predstavuje podľa mňa neprípustnú centralizáciu a odvolacie súdy sa stanú nedostupné pre občanov,” skonštatovala Malíková.

Viac k témam: Justícia, Reforma súdnictva, Súdna mapa
Zdroj: Webnoviny.sk – Sudcovia a samosprávy bojujú za zotrvanie Krajského súdu v Žiline, Kolíkovej adresovali už druhú výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *