Stovky bosnianskych Srbov demonštrovali podporu svojmu separatistickému lídrovi, nechýbala ani podobizeň Putina

2.9.2023 (SITA.sk) – Stovky bosnianskych Srbov mávali v piatok vlajkami Srbska a Ruska a transparentmi s podobizňou ruského vodcu Vladimira Putina na proteste na podporu svojho separatistického lídra, ktorý sa usiluje o pripojenie k susednému Srbsku.

Protesty sa konali na neoznačenej vnútornej hranici v Bosne a Hercegovine, ktorá rozdeľuje krajinu na dva celky, bosniansko-srbskú Republiku srbskú a Federáciu Bosna a Hercegovina, ako to požadovala mierová dohoda sprostredkovaná Spojenými štátmi, ktorá ukončila vojnu v krajine v rokoch 1992 až 1995.

Srbskí demonštranti skandovali heslá proti tomu, aby Bosna a Hercegovina bola jedným štátom. Nakrátko zablokovali dopravu medzi oboma subjektmi, ale neboli hlásené žiadne väčšie incidenty.

„Vždy sme boli na strane víťazov,“ povedal Ljubiša Ćosić, predstaviteľ bosnianskych Srbov. „Vždy sme boli na strane slobody. Takže naše spojenie s Ruskou federáciou a ruským ľudom je skvelé.“

Bosnianskosrbský prezident Milorad Dodik, ktorý má úzke väzby na Putina, sa otvorene snaží oddeliť územia bosnianskych Srbov od zvyšku Bosny a Hercegoviny a pripojiť ich k susednému Srbsku. Z tohto dôvodu sa v roku 2017 ocitol na sankčnom zozname USA.

Viac k témam: Balkán, bosnianski Srbi
Zdroj: SITA.sk – Stovky bosnianskych Srbov demonštrovali podporu svojmu separatistickému lídrovi, nechýbala ani podobizeň Putina © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *