Štefanec sa obrátil na von der Leyenovú v súvislosti so zemetrasením na východe Slovenska 

12.10.2023 (SITA.sk) – Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) vyzval v súvislosti so zemetrasením na východnom Slovensku na aktiváciu Fondu solidarity Európskej únie, prípadne relokáciu iných európskych zdrojov na pomoc postihnutým.

Materiálne škody

Ako ďalej informoval, vo veci sa obrátil na predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyen. K jeho listu sa pripojilo aj ďalších desať slovenských europoslancov.

„Slovensko zasiahlo najhoršie zemetrasenie za posledných 93 rokov. Ľuďom na východe chceme pomôcť zmierniť ich materiálne škody a sme pripravení na akúkoľvek pomoc a koordináciu Európskej únie so slovenskými orgánmi,“ povedal europoslanec.

Zemetrasenie na východe

Slovensko v pondelok 9. októbra zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie od roku 1930. Podľa riaditeľa Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied (SAV) Jána Madarása sa pondelňajšie zemetrasenie na východe Slovenska zaradilo medzi 15 až 20 najväčších zemetrasení na našom území od roku 1443, a v rámci východného Slovenska ide o najsilnejšie zemetrasenie od roku 1914.

Epicentrom zemetrasenia bol kataster obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Od centra obce bolo vzdialené 1,3 kilometra a od okresných miest Vranov nad Topľou a Humenné bolo vzdialené 22 kilometrov, respektíve 19,5 kilometra.

Viac k témam: europoslanec, Fond solidarity EÚ, Zemetrasenie na východe Slovenska
Zdroj: SITA.sk – Štefanec sa obrátil na von der Leyenovú v súvislosti so zemetrasením na východe Slovenska  © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *