Srbsko verejne vystavilo nový čínsky protilietadlový systém, nie je hrozbou

30.4.2022 (Webnoviny.sk) – Srbsko v sobotu verejne vystavilo nový čínsky protilietadlový systém. Ten mu minulý mesiac priviezli čínske vzdušné sily. Akvizícia vyvoláva obavy na Západe aj u niektorých srbských susedov z toho, že hromadenie zbraní na Balkáne by mohlo ohroziť krehký mier v regióne.

Raketový systém HQ-22 vystavili na vojenskom letisku pri Belehrade. Srbský prezident Aleksandar Vučić sa ku koncu prehliadky vyjadril, že čínske rakety a ďalšia nedávno doručená vojenská technika nie sú hrozbou pre nikoho, no sú „mocným odstrašujúcim prostriedkom“ proti potenciálnym útočníkom.

Srbsko tiež podľa jeho prezidenta rokuje o kúpe francúzskych viacúčelových stíhačiek Dassault Rafale a britských strojov Eurofighter Typhoon. Ako Vučić poznamenal, iba „politické prekážky“ môžu krajine zabrániť nákupu západných lietadiel.

Hoci sa Srbsko oficiálne uchádza o členstvo v Európskej únii, vyzbrojuje sa hlavne s ruskými a čínskymi zbraňami, okrem iného tankmi T-72, stíhačkami MiG-29, vrtuľníkmi Mi-35 a dronmi. Krajina je prvá v Európe, čo má čínske rakety.

Viac k témam: Drony, Raketové systémy, Stíhačka, Stíhačky MiG-29, tanky, Vzdušné sily
Zdroj: Webnoviny.sk – Srbsko verejne vystavilo nový čínsky protilietadlový systém, nie je hrozbou © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *