Spišská diecéza má po troch rokoch nového biskupa, v čase oznámenia sa na kostoloch rozozvučia zvony

7.9.2023 (SITA.sk) – Po takmer troch rokoch bude mať Spišská diecéza svojho biskupa. Pápež František už menoval nového, jeho meno slávnostne oznámia v piatok 8. septembra o 12:00 v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Poprade.

Vymenovanie nového biskupa

Informáciu od spišského diecézneho administrátora, pomocného biskupa Jána Kuboša, zverejnila rímskokatolícka farnosť v Poprade na sociálnej sieti. V čase oznámenia sa tiež na všetkých kostoloch v celej diecéze rozozvučia zvony.

Spišská diecéza bola bez biskupa od smrti biskupa Štefana Sečku, teda od 28. októbra 2020. Od toho času ju vedie spomínaný spišský pomocný biskup Kuboš, ktorého za diecézneho administrátora zvolil 29. októbra 2020 zbor konzultorov.

Za pomocného biskupa ho vymenoval pápež František ešte 25. marca 2020, predtým pôsobil ako farár a dekan v Kežmarku.

„S veľkou vďakou Pánu Bohu a Svätému Otcovi Františkovi Vám s radosťou oznamujem, že Svätý Otec František menoval nového diecézneho biskupa pre našu Spišskú diecézu,” cituje farnosť diecézneho administrátora.

Orava, Liptov a Spiš

Hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher pre agentúru SITA vysvetlil, že diecézny administrátor má všetky právomoci diecézneho biskupa, diecézu však spravuje za pomoci kolégia konzultorov.

„Nespravuje ju vo svojom vlastnom mene tak, ako diecézny biskup, nie je vlastným pastierom diecézy,“ poznamenal na margo rozdielu medzi administrátorom a biskupom.

Spišská diecéza sa nachádza v severnej časti stredného Slovenska. Zahŕňa regióny Orava, Liptov a Spiš v celkovej rozlohe takmer 8-tisíc kilometrov štvorcových. Vznikla v roku 1776 vyčlenením z Ostrihomského arcibiskupstva.

Diecéza má celkovo 179 farností, ktoré sú zadelené do 14 dekanátov. Na území diecézy žije viac ako 600-tisíc obyvateľov, z čoho je približne 450-tisíc rímskokatolíkov, informuje o tom na svojej internetovej stránke Spišská Kapitula.

Viac k témam: Biskup, Rímskokatolícka cirkev
Zdroj: SITA.sk – Spišská diecéza má po troch rokoch nového biskupa, v čase oznámenia sa na kostoloch rozozvučia zvony © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *