Špecializovaný trestný súd má rozhodovať o prípadnej obnove konania pre dvojicu odsúdenú za vraždu Jozefa Mišenku

15.10.2023 (SITA.sk) –
Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku má 13. novembra rozhodovať o žiadosti o obnovu konania Ivana Skalického a Ronalda Mišecha, ktorí sú právoplatne odsúdení za vraždu topoľčianskeho podnikateľa Jozefa Mišenku.

Odročené na neurčito

Vyplýva to z rozpisu pojednávania súdu. Ten pritom vo veci začal konať už v máji minulého roku, po vypočutí jedného svedka však vec odročil na neurčito.

Senát ŠTS v júni 2012 uznal v kauze vraždy Mišenku štyroch obžalovaných vinnými z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy spáchanej organizovanou skupinou. Trom uložil tresty odňatia slobody na 25 rokov a jednému na doživotie.

Právoplatne odsúdení

Doživotný trest uložil súd konkrétne Ivanovi Skalickému, pretože už predtým bol odsúdený za vraždu. Tresty odňatia slobody na 25 rokov dostali Milan Pavlovič, Róbert Trajkov, zvaný Netvor, a Ronald Mišech.

Verdikt potom potvrdil odvolací senát Najvyššieho súdu SR. Spolu s nimi prokurátor pôvodne žaloval aj strýka obete Viliama Mišenku, ktorý údajne vraždu financoval, ale podľa súdu sa tento skutok nepodarilo preukázať.

Podnikateľa Jozefa Mišenku zavraždili 20. júla 2010 ráno. Útočníci z idúceho auta vystrieľali do vozidla Mercedes približne 30 rán zo samopalu. Prokurátor to označil za typickú mafiánsku popravu.

Podľa súdu sa preukázalo, že vraždu si objednal za nezistenú sumu obžalovaný podnikateľ Milan Pavlovič z Topoľčian u Ivana Skalického a Róberta Trajkova.

Na vražde sa podieľal Ronald Mišech aj tým, že zabezpečil vražednú zbraň. Strieľal podľa súdu občan Macedónska Goran, ale tento balkánsky štát ho i napriek úsiliu slovenskej justície nevydal na stíhanie do cudziny.

Ronalda Mišecha odsúdili aj za drogový zločin, pretože v jeho dome sa našlo zariadenie na výrobu marihuany a väčšie množstvo rastlín a sušiny konope siateho.

Naposledy vo februári 2021 zamietol súd návrh na obnovu konania pre odsúdeného Milana Pavloviča. V prípade odsúdeného Trajkova bola ešte predtým obnova konania povolená, súdy mu však opätovne uložili a potvrdili 25-ročný trest.

Viac k témam: Súdny proces, Súdy, vražda podnikateľa
Zdroj: SITA.sk – Špecializovaný trestný súd má rozhodovať o prípadnej obnove konania pre dvojicu odsúdenú za vraždu Jozefa Mišenku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *