Španielski boháči budú platiť dočasné dane, tie zas pôjdu na pomoc iným

29.9.2022 (Webnoviny.sk) – Obyvatelia Španielska, ktorých majetok presahuje 3 milióny eur, budú v rokoch 2023 a 2024 podliehať novej dani z majetku. Oznámila ministerka financií María Jesús Montero s tým, že dočasná daň z bohatstva, ktorú opísala ako krok solidarity, sa dotkne 23-tisíc ľudí, respektíve 0,1 percenta daňových poplatníkov.

Na ľudí s majetkom 3 až 5 miliónov eur sa bude vzťahovať daň 1,7 percenta, na tých s majetkom 5 až 10 miliónov 2,1 percenta a na osoby s majetkom nad 10 miliónov 3,5 percenta.

Zmiernenie inflácie

Daň je súčasťou úprav plánovaných pre nadchádzajúci rozpočet Španielska, ktorých cieľom je zmierniť ťažkosti spôsobené nekontrolovateľnou infláciou a prudko rastúcimi cenami energií.

Vláda tiež napríklad plánuje zvýšiť daň z príjmu z 26 na 27 percent pre ľudí, ktorých príjem je vyšší ako 200-tisíc eur. Daň z kapitálových výnosov pri príjmoch nad 300-tisíc eur sa zvýši o dva percentuálne body na 28 percent.

Pomoc ľuďom

Vládna socialistická strana a jej koaličný partner Unidas Podemos sa dohodli na opatreniach, ktoré by mali v najbližších dvoch rokoch priniesť 3,1 miliardy eur. Vláda uviedla, že peniaze pôjdu na financovanie iniciatív na pomoc ľuďom s nižšími príjmami.

Chystá sa aj znižovať dane, napríklad daň z príjmu z ročných miezd do výšky 21-tisíc eur či daň z predaja dámskych hygienických produktov z 10 percent na 4 percentá.

Španielsko nedávno schválilo dane z neočakávaných príjmov pre veľké energetické spoločnosti a banky a dočasne znížilo daň z predaja zemného plynu z 21 percent na 5 percent.

Viac k témam: Dane, Finančná pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk – Španielski boháči budú platiť dočasné dane, tie zas pôjdu na pomoc iným © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *