Sociálna poisťovňa pripravila nové formuláre pre Ukrajincov, týkajú sa informovania o zmene ich životnej situácie

11.4.2022 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa pripravila nové formuláre, ktoré môžu využiť občania Ukrajiny, aby si jednoduchým spôsobom mohli splniť povinnosť a informovať o zmene ich životnej situácie. Ako informuje, podľa platného znenia zákona lex Ukrajina, ktorý zmenil aj zákon o sociálnom poistení, sa totiž povinne poistenej SZČO, občanovi Ukrajiny, prerušuje povinné sociálne poistenie počas obdobia, v ktorom sa v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine zdržiava na jej území.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Dôvodom je výkon služby vo vojsku Ukrajiny, výkon brannej povinnosti alebo výkon odvodnej povinnosti na Ukrajine. Počas tohto obdobia nebude mať povinne poistená SZČO, občan Ukrajiny, povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie. Stačí, ak to Sociálnej poisťovni potvrdí čestným vyhlásením,” uvádza.

Za obdobie, počas ktorého sa preruší povinné sociálne poistenie v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine, je možnosť zaplatiť si poistné na dôchodkové poistenie aj dodatočne.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa pripravila nové formuláre pre Ukrajincov, týkajú sa informovania o zmene ich životnej situácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *