So vzatím Fica do väzby mandátový a imunitný výbor parlamentu súhlasí

27.4.2022 (Webnoviny.sk) – Mandátový a imunitný výbor parlamentu súhlasil so vzatím poslanca a šéfa strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica do väzby. Za takéto uznesenie hlasovalo osem poslancov z desiatich. Zdržali sa dve poslankyne z hnutia Sme rodina. Po rokovaní výboru to uviedla jeho predsedníčka Anna Andrejuvová (OĽaNO).

Parlament má o súhlase s väzbou rokovať vo štvrtok 28. apríla. V pléne bude na súhlas s väzbou potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. V prípade, že príde všetkých 150 poslancov, potrebných by bolo aspoň 76 hlasov.

Koaličné kluby Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina a Sloboda a Solidarita (SaS) majú 86 hlasov. K tomu treba pripočítať štyroch zákonodarcov strany Za ľudí a niekoľko nezaradených poslancov, ktorí boli pôvodne členmi vládnych klubov a zvyknú hlasovať s koalíciou. Ak by Sme rodina odmietla podporiť väzbu Roberta Fica, hlasovanie v pléne parlamentu by mohlo byť tesné. Klub Sme rodina má totiž 17 poslancov.

Samotný súhlas parlamentu by ešte neznamenal, že by Robert Fico išiel do väzby. Musí o tom rozhodnúť súd. Keby Robert Fico skončil vo väzbe, jeho mandát by nezanikol. Len by sa neuplatňoval. Namiesto neho by nastúpil náhradník.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie Súmrak minulý týždeň obvinil Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, Norberta Bödöra a Tibora Gašpara pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Robert Fico a Robert Kaliňák sú zároveň obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Viac k témam: akcia Súmrak, Mandátový a imunitný výbor NR SR, Zneužitie právomoci verejného činiteľa
Zdroj: Webnoviny.sk – So vzatím Fica do väzby mandátový a imunitný výbor parlamentu súhlasí © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *