Slovenským súdom sa rozšíri oprávnenie konať v rodinných veciach, týka sa to maloletých

4.4.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenské súdy budú môcť konať, ak si to vyžaduje záujem maloletého, aj keď nemá obvyklý pobyt v Slovenskej republike. Pôjde o prípady slovenských občanov v krajine, s ktorou SR nie je viazaná žiadnou zmluvou a je to potrebné na ochranu práv a záujmov maloletého.

Vyplýva to z vládnej novely zákona o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Poslanci parlamentu schválili legislatívny návrh 16. marca.

Podľa novely, ak súd cudzieho štátu alebo účastník konania za podmienok ustanovených v medzinárodnej zmluve alebo v právne záväznom akte požiada, aby slovenský súd prevzal právomoc vo veci starostlivosti o maloletého, rozhodne o tejto žiadosti okresný súd Trnava.

Zmeny sa majú týkať tiež postupu pri priamom výkone dôkazu cudzím justičným orgánom. Upravuje sa doručovanie osobám do zahraničia a zavádza sa fikcia doručenia aj pre prípady, keď sa osobe v zahraničí nepodarilo písomnosť doručiť alebo keď je doručenie písomnosti spojené s ťažko prekonateľnými prekážkami.

Viac k témam: Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenským súdom sa rozšíri oprávnenie konať v rodinných veciach, týka sa to maloletých © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *