Slovensko sa zdržalo pri hlasovaní o rezolúcii k Pásmu Gazy, minister Blanár vysvetlil dôvod

28.10.2023 (SITA.sk) – Slovensko sa zdržalo pri hlasovaní o rezolúcii k humanitárnej situácii v pásme Gazy. Tú však Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) v piatok schválilo. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) tvrdí, že v rezolúcii chýba viacero dôležitých odporúčaní.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Za nevyhnutné považujú doplniť dôrazné odsúdenie teroristických útokov Hamasu v Izraeli, právo krajín na ochranu v súlade s medzinárodným humanitárnym právom, ale aj okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov. Tieto body podľa Blanára v rezolúcii chýbajú.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

„Slovensko veľmi oceňuje snahu členských krajín OSN riešiť naliehavé humanitárne potreby obyvateľov palestínskej enklávy a s viacerými návrhmi schválenej rezolúcie sa plne stotožňuje. Zároveň sa pripájame k výzve na poskytnutie rýchlej, bezpečnej a neprerušenej humanitárnej pomoci, čo prispeje k deeskalácii napätia v širšom regióne,” informoval Blanár.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: SITA.sk – Slovensko sa zdržalo pri hlasovaní o rezolúcii k Pásmu Gazy, minister Blanár vysvetlil dôvod © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *