Slovensko čakajú veľmi ťažké časy, pre vojnu na Ukrajine príde množstvo Slovákov o prácu

20.4.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenské firmy už začínajú pociťovať negatívne dôsledky vojnového konfliktu na Ukrajine. Práve to môže mať za následok nárast nezamestnanosti, ktorý hrozí v nadchádzajúcich mesiacoch.

Pracovný trh tak bude na Slovensku zažívať turbulentné časy. V tlačovej správe to uviedla personálna agentúra Grafton Slovakia.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Hrozí hromadné prepúšťanie

Firmy na Slovensku sa podľa personálnej agentúry začínajú venovať tomu, či vôbec nejaké pracovné miesta budú. Mnohým spoločnostiam totiž hrozí ukončenie prevádzky, hromadné prepúšťanie a tým aj nárast celkovej nezamestnanosti.

Čím dlhšie bude trvať konflikt na Ukrajine a s ním aj pokračujúce sankcie smerom k Rusku, tým viac sa bude zvyšovať neistota na slovenskom pracovnom trhu. Práve náš trh je na podobné situácie zvlášť citlivý – je to práve jeho prevahou automotive priemyslu.

„Napríklad v Nemecku zapríčinilo zvýšenie cien energií a pohonných hmôt vyšší záujem o alternatívnu dopravu. Klesol záujem o kúpu osobných automobilov, predá sa teda menej áut. A keďže je nemecký trh silným odberateľom práve áut zo Slovenska, slovenské automobilky a ich pracovníci poklesom odbytu utrpia,” objasňuje aktuálnu situáciu Branislav Jančuška z personálnej agentúry Grafton.

Závody pozastavujú výrobu

Rovnako, ako v období koronakrízy, aj teraz sa najviac začína spomaľovať oblasť priemyselnej výroby a automotive. S uvoľnením opatrení sa očakávalo znovuoživenie ekonomiky – vojnový konflikt na Ukrajine však všetky tieto plány zastavil.

„Viacerí naši klienti nám potvrdili, že museli aktuálne zastaviť výrobu a poslať pracovníkov domov. Kým predtým hlásili nedostatok čipov, momentálne zápasia s nedostatkom komponentov, ktoré sa vyrábali na Ukrajine,” tvrdí Jančuška.

Firmy už preto podľa neho pozastavili nábory nových pracovníkov a zdá sa, že sa budú musieť pripraviť aj na vlnu prepúšťania.

Viac k témam: Hromadné prepúšťanie, Nezamestnanosť v SR, Pozastavenie výroby, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku, Trh práce
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko čakajú veľmi ťažké časy, pre vojnu na Ukrajine príde množstvo Slovákov o prácu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *