Slávny spisovateľ Salman Rushdie utrpel pri útoku vážne zranenia, dýcha s pomocou prístrojov

13.8.2022 (Webnoviny.sk) – Spisovateľ Salman Rushdie, ktorého v piatok napadli pred prednáškou v New Yorku, sa nachádza na oddelení intenzívnej starostlivosti.

Ako uviedol jeho agent Andrew Wylie, dýcha s pomocou prístrojov, nemôže rozprávať, má poškodenú pečeň, prerušené nervy na ruke a pravdepodobne príde o oko.

Zranenia sú vyliečiteľné

Lekár Martin Haskell popísal Rushdieho zranenia ako „vážne, ale vyliečiteľné“. Polícia medzičasom identifikovala útočníka, je ním 24-ročný Hadi Matar z New Jersey. Zatkli ho na mieste činu a čaká na obžalobu.

Rushdie si v osemdesiatych rokoch minulého storočia svojim dielom vyslúžil vyhrážky smrťou zo strany Iránu.

Reportér agentúry Associated Press pred piatkovou prednáškou videl, ako muž vybehol na pódium v Chautauqua Institution a začal 75-ročného Rushdieho udierať a bodať.

Spisovateľa rýchlo obkolesili ľudia, ktorí mu začali dávať prvú pomoc. Stovky ľudí, ktorí boli svedkami útoku, evakuovali.

Za Satanské verše ho chceli zabiť

Indicko-britský spisovateľ Salman Rushdie získal za dielo Deti polnoci prestížnu Man Booker Prize.

Niekoľko rokov žil pod policajnou ochranou po tom, ako iránsky veľký ajatolláh Chomejní žiadal vo fatve jeho smrť za knihu Satanské verše z roku 1988, ktorá je podľa neho urážkou islamu.

Za jeho zabitie bola dokonca vypísaná odmena viac ako tri milióny dolárov. Iránska vláda sa od toho síce neskôr dištancovala, no protirushdieovské nálady pretrvali.

Používal meno Joseph Anton

V roku 2012 vyšli jeho memoáre, ktoré nazval Joseph Anton: A Memoir (v českom preklade Joseph Anton: Vzpomínky).

Práve toto meno používal, keď bol nútený skrývať sa, ide pritom o odkaz na jeho obľúbených spisovateľov, Josepha Conrada a Antona Pavloviča Čechova. Britská kráľovná Alžbeta II. Rushdieho v roku 2007 povýšila do rytierskeho stavu.

Viac k témam: Napadnutie, Spisovateľ
Zdroj: Webnoviny.sk – Slávny spisovateľ Salman Rushdie utrpel pri útoku vážne zranenia, dýcha s pomocou prístrojov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *