Severná Kórea opäť odpálila balistické rakety, nacvičovala aj obsadenie južného suseda

31.8.2023 (SITA.sk) – Severná Kórea uviedla, že odpálila dve taktické balistické rakety krátkeho doletu, ktoré simulujú jadrové útoky na vojenské ciele v južnejšej Kórejskej republike. Podľa severokórejských štátnych médií sa testy uskutočnili v čase, keď sa konajú každoročné spoločné vojenské cvičenia Juhokórejčanov a Američanov.

Simulujúce útoky na Južnú Kóreu

Severokórejská armáda uviedla, že rakety odpálili v stredu neskoro večer počas „taktických jadrových cvičení simulujúcich útoky ‘spálenej zeme’ na hlavné veliteľské centrá a operačné letiská“ v Južnej Kórei.

Cvičenie má za cieľ vyslať jasný signál nepriateľovi,“ dodala armáda. Štarty sa uskutočnili deň predtým, ako Južná Kórea a USA ukončili 11-dňové spoločné vojenské cvičenia.

Vážna provokácia Juhu

Severokórejský vodca Kim Čong-un v utorok sledoval cvičenie svojho najvyššieho velenia pre „úplnú vojnu s Juhom“, informovali severokórejské štátne médiá. Armáda počas cvičení simulovala odrazenie prekvapivého útoku a následné vykonanie protiútoku s cieľom obsadiť „celé územie južnej polovice“, uvádza sa v správe.

Zbor náčelníkov štábov Južnej Kórey označil štarty za „vážnu provokáciu“, ktorá ohrozuje medzinárodný mier a porušuje rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN zakazujúce akékoľvek odpálenie balistických rakiet.

Viac k témam: Balistické rakety, Severokórejský vodca, Útoky
Zdroj: SITA.sk – Severná Kórea opäť odpálila balistické rakety, nacvičovala aj obsadenie južného suseda © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *