Ruský pilot previezol vrtuľník Mi-8 na Ukrajinu. Štyri dni nikto nechápal, čo sa stalo (video)

4.9.2023 (SITA.sk) – Ruský pilot Maxim Kuzminov, ktorý na Ukrajinu previezol vrtuľník Mi-8, v televíznom dokumente opísal svoju akciu a zároveň vyzval ďalších ruských pilotov, aby nasledovali jeho príklad. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Dvadsaťosemročný Kuzminov podľa vlastných slov v poslednej fáze operácie utrpel zranenia, no včas mu poskytli pomoc. O svojich zážitkoch porozprával v dokumente Zbyti Ljotčyky Rossii (Zostrelení ruskí piloti, pozn. red), ktorý odvysielali v nedeľu večer počas spravodajského vysielania 24/7.

Hranicu prekročil v extrémne nízkej výške

Spojil som sa s ukrajinskou rozviedkou, vysvetlil som im svoju situáciu a dostal som nasledovnú ponuku: ‘Urobme to, garantujeme vašu bezpečnosť, garantujeme nové dokumenty a garantujeme peňažnú kompenzáciu, odmenu’. Prebrali sme podrobnosti a začali sme plánovať môj útek… Uvedomil som si, že som blízko hraníc. Poskytol som im svoju polohu a povedal som im ‘Skúsme to, nie som ďaleko’. A urobil som konečné rozhodnutie, prekročil som hranicu v extrémne nízkej výške a v režime rádiového ticha. Nikto nevedel, čo sa so mnou deje. Tri až štyri dni nikto nechápal, čo sa stalo. Dokončil som let, bol úspešný, pristál som, stretli sme sa, porozprávali sa so mnou a vysvetlili mi situáciu,“ opísal Kuzminov.

🚁 I flew at extremely low altitude: pilot Maxim Kuzminov told how he flew the Mi-8 from Russia to Ukrainehttps://t.co/Fd0VU2JA8G
In the documentary film Downed Pilots of Russia, the Main Intelligence Directorate of the Moscow Region revealed the details of the special… pic.twitter.com/QQmdmqo5ZS
— Lew Anno Suport #Ukraine 24/2-22 (@anno1540) September 4, 2023

Počas záverečnej fázy operácie síce utrpel zranenia, no včas ho ošetrili. V dokumentárnom filme ukázali aj zábery z evakuácie zraneného Kuzminova, ktorý dostal podľa zverejnených informácií všetky bezpečnostné záruky stanovené zákonom.

Genocída ukrajinského ľudu

Vo videu okrem iného zdôraznil, že na Ukrajine nie sú žiadni nacisti ani fašisti. „To, čo sa teraz deje, je genocída ukrajinského ľudu. Nielen ukrajinského, ale aj ruského ľudu. Dôvodom môjho rozhodnutia je neprispievať k týmto zločinom. Ukrajina túto vojnu určite vyhrá už len preto, že ľudia sú veľmi jednotní… Túto vojnu nikto nechce. Je len otázkou času, kedy Ukrajina zvíťazí,“ vyhlásil Kuzminov a zároveň vyzval ďalších pilotov, aby ušli na Ukrajinu.

Ukrajina podľa informácií z dokumentu poskytne ruským pilotom, ktorí sa rozhodnú prejsť na jej stranu, všetky záruky stanovené zákonom vrátane peňažnej kompenzácie za odovzdané stroje.

Kuzminov, ktorý spolu s vrtuľníkom na Ukrajinu priviezol aj cenné dokumenty a tajné technické vybavenie, poskytol „veľmi hodnotné informácie o lietadlách a vrtuľníkoch ruskej armády, komunikačných systémoch a sieti leteckých základní“.

Ukrajinská pravda pripomína, že 23. augusta vyšlo najavo, že vrtuľník Mi-8 ruských ozbrojených síl skončil na Ukrajine, čo bolo výsledkom dlhodobej špeciálnej operácie Hlavného spravodajského riaditeľstva ozbrojených síl Ukrajiny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Pilot a jeho rodina, ktorá vopred odišla z Ruska, sa teraz nachádzajú na Ukrajine.

Viac k témam: Pilot, rusko-ukrajinský konflikt, Vrtuľníky Mi-8
Zdroj: SITA.sk – Ruský pilot previezol vrtuľník Mi-8 na Ukrajinu. Štyri dni nikto nechápal, čo sa stalo (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *