Rusko obmedzuje dovoz banánov z Ekvádora, dôvodom sú vojenské dodávky na Ukrajinu

5.2.2024 (SITA.sk) – Rusko obmedzuje časť dovozu banánov z Ekvádora. Deje sa tak v dôsledku sporu o vojenské dodávky z Ekvádora do Spojených štátov, ktoré majú skončiť na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Pomoc v boji proti ruským inváznym silám

Ekvádorská vláda v januári oznámila, že pošle takzvaný “ukrajinský a ruský kovový šrot” do USA výmenou za moderné vybavenie v hodnote 200 miliónov dolárov. Washington údajne plánuje previesť zbrane prijaté z Ekvádora na Ukrajinu, aby krajine pomohol v boji proti ruským inváznym silám.

Federálna služba pre veterinárny a fytosanitárny dohľad (Rosseľchoznadzor) cez víkend uviedla, že zakazuje dovoz od piatich ekvádorských banánových spoločností, pričom tvrdí, že v predchádzajúcich zásielkach bola objavená choroba.

Popredný svetový vývozca banánov

Ekvádor je jedným z popredných svetových vývozcov banánov. Podľa dostupných údajov predaj tohto ovocia v roku 2022 dosiahol 3,52 miliardy dolárov, čo je zhruba jedna desatina všetkého ekvádorského exportu za uvedený rok.

Približne 779 miliónov dolárov z tohto vývozu, čo je viac ako jedna pätina, smerovalo do Ruska. Podľa Rosseľchoznadzoru tvoria ekvádorské banány 96 % všetkého dovozu banánov do Ruska.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v januári 2024 (fotografie)

Viac k témam: banány, Dovoz, Ekvádor, Federálna služba pre veterinárny a fytosanitárny dohľad, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Rusko obmedzuje dovoz banánov z Ekvádora, dôvodom sú vojenské dodávky na Ukrajinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *