Rusko a Bielorusko by nemalo nijakým spôsobom participovať na medzinárodných športových podujatiach

9.3.2022 (Webnoviny.sk) – Rusku a Bielorusku by nemalo byť povolené organizovať žiadne medzinárodné športové podujatia, uchádzať sa o ich organizáciu, ani by im nemali byť pridelené.

Individuálni športovci nominovaní Ruskom alebo Bieloruskom, športoví odborníci a tímy reprezentujúce ruský alebo bieloruský štát, by mali mať zakázané súťažiť v iných krajinách vrátane tých organizácií, miest alebo značiek, ktoré aktívne reprezentujú Rusko alebo Bielorusko, ako sú napríklad veľké futbalové kluby.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zhodli sa na tom ministri zodpovední za šport z celého sveta. Za Slovensko sa pod ich spoločné vyhlásenie podpísal štátny tajomník rezortu školstva pre šport Ivan Husár.

Základ medzinárodného športu

„Nevyprovokovaná a neospravedlniteľná vojna Ruska proti Ukrajine, ktorú podporila bieloruská vláda, je ohavnosťou a hrubým porušením jeho medzinárodných záväzkov. Rešpektovanie ľudských práv a mierové vzťahy medzi národmi tvoria základ medzinárodného športu,” zdôvodňujú ministri.

V spoločnom vyhlásení zdôrazňujú, že všade tam, kde je to možné, by sa mali prijať primerané opatrenia na obmedzenie sponzorstva a inej finančnej podpory od subjektov s väzbami na ruský a bieloruský štát.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Vyhlásenie podpísalo 26 krajín Únie

Medzinárodné športové federácie zároveň vyzývajú k tomu, aby prijali tieto zásady a oceňujú všetky tie, ktoré tak už urobili. „Vítame aj rozhodnutie Medzinárodného paralympijského výboru zakázať ruským a bieloruským športovcom súťažiť na Zimných paralympijských hrách v roku 2022 v Pekingu. Tieto obmedzenia by mali platiť dovtedy, kým nebude opäť možná spolupráca podľa základných zásad medzinárodného práva,” uviedli signatári vyhlásenia.

Spoločné vyhlásenie podpísalo v utorok 8. marca 26 členských krajín Európskej únie (okrem Bulharska), ďalej Austrália, Island, Japonsko, Kanada, Kórejská republika, Nórsko, Nový Zéland, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké a Švajčiarsko.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko a Bielorusko by nemalo nijakým spôsobom participovať na medzinárodných športových podujatiach © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *