Ruská armáda spáchala na Ukrajine vojnové zločiny, hovorí predbežná správa OBSE

13.4.2022 (Webnoviny.sk) – Medzinárodní experti našli dôkazy o vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti, ktorých sa dopustila ruská armáda na Ukrajine. Konštatuje to v predbežnej správe Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Podľa správy ruská armáda neprijala také nutné opatrenia, ako je primerané konanie a vyhýbanie sa útokom na také miesta, ako sú školy a nemocnice. Informuje o tom portál news.sky.com.

Útoky na pôrodnicu a divadlo

Správa OBSE uviedla, že útok z 9. marca na pôrodnicu v Mariupoli uskutočnilo Rusko a tí, ktorí ho podnikli, spáchali vojnový zločin. Rusko popiera, že za útokom stálo a obviňuje z neho Ukrajinu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

OBSE dodala, že bombový útok na mariupoľské divadlo, kde podľa ukrajinských predstaviteľov zomrelo až 300 ľudí, bol tiež vojnovým zločinom.

Samotnú inváziu nevedia posúdiť

„Misia nedokáže posúdiť, či ruský útok na Ukrajinu sám osebe možno kvalifikovať ako rozsiahly alebo systematický útok namierený proti civilnému obyvateľstvu,” konštatuje správa OBSE.

„Avšak, niektoré spôsoby násilných činov porušujúcich medzinárodnú legislatívu v oblasti ľudských práv, ktoré boli počas konfliktu opakované zdokumentované, ako cielené zabíjanie alebo únosy civilistov, pravdepodobne možno takto kvalifikovať”.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Vojnové zločiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruská armáda spáchala na Ukrajine vojnové zločiny, hovorí predbežná správa OBSE © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *