Ruská armáda na Ukrajine ukazuje úžasnú neschopnosť bojovať a viesť modernú obrnenú vojnu

7.4.2022 (Webnoviny.sk) – Ruské vojská sa už úplne stiahli z oblasti Kyjeva a Černihiva na severe Ukrajiny. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na americké ministerstvo obrany.

Obrovský neúspech

Rusi nedokázali dobyť ukrajinskú metropolu, čo pre Moskvu znamená obrovský vojenský neúspech v doterajšom priebehu invázie na Ukrajinu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Ruské sily sa úplne stiahli z oblastí pri Kyjeve a Černihive, aby sa znovu skonsolidovali a preskupili v Bielorusku a Rusku,” povedal v stredu novinárom hovorca Pentagonu John Kirby.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Dodal, že okrem Kyjeva sa Rusom nepodarilo získať ani druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov. „Prevzali kontrolu akurát nad menšími mestami,” pripomenul Kirby a doplnil, že ruský prezident Vladimir Putin nemá na konte žiadny strategický cieľ.

Konvoj pri Kyjeve

Zo 130 ruských práporov, ktoré boli vyslané na Ukrajinu, sa stále viac ako 80 nachádza v krajine, uviedol Pentagon. Ako povedal Peter Mansoor, profesor a vojenský historik na univerzite v Ohiu, Rusi podcenili počet potrebných vojakov a preukázali „úžasnú neschopnosť” vykonávať základné vojenské funkcie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine: Charkov (fotografie)

Veľmi zle podľa neho odhadli, čo by bolo potrebné na víťazstvo v bitke o Kyjev. „Ukázalo sa, že Rusi sú úplne neschopní viesť modernú obrnenú vojnu,” podotkol Mansoor, ktorý si myslí, že Moskva sa po tomto neúspechu tak skoro nepokúsi o dobytie Kyjeva.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine: Kyjev (fotografie)

Kirby tiež uviedol, že niekoľko desiatok kilometrov dlhý ruský konvoj pri Kyjeve, ktorý v začiatkoch vojny na Ukrajine vzbudzoval obavy, v skutočnosti nikdy neposkytol akékoľvek zásoby žiadnej ruskej jednotke a postarali sa o to ukrajinskí vojaci. „Tí veľmi rýchlo zastavili tento konvoj tým, že boli obratní, ničili mosty, narážali do vedúcich vozidiel a zastavovali ich pohyb,” povedal a dodal, že konvoju neprišli na pomoc žiadne ruské sily.

Viac k témam: Charkov, Kyjev, Pentagon, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruská armáda na Ukrajine ukazuje úžasnú neschopnosť bojovať a viesť modernú obrnenú vojnu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *