Rusi vraj okupujú japonské súostrovie, krajina pritvrdila v spore o Južné Kurily

22.4.2022 (Webnoviny.sk) – Japonsko v čase zhoršovania vzťahov s Ruskom v súvislosti s vojnou na Ukrajine prvý raz za takmer 20 rokov označilo štyri sporné ostrovy za „ilegálne okupované“ Ruskom. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ruská okupácia ostrovov

Vzťahy medzi krajinami sa od februárového začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zhoršili a Japonsko zrejme vôbec prvý raz za takmer dve desaťročia použilo pre ostrovy takéto označenie.

Japonské ministerstvo zahraničných vecí tiež vo svojej výročnej diplomatickej správe zverejnenej v piatok označilo ostrovy, ktoré Rusko nazýva Južné Kurily, za „Severné teritóriá“.

Podľa japonského verejnoprávneho vysielateľa NHK, krajina ostrovy naposledy označila za „ilegálne okupované“ v roku 2003.

Ministerstvo v správe konštatuje, že Japonsko vníma ostrovy ako „japonské územia, nad ktorými má Japonsko výsostné práva, ale v súčasnosti sú ilegálne okupované Ruskom“.

Najdlhšie trvajúci územný spor

Ostrovy, ktoré sa nachádzajú severovýchodne od pobrežia japonského ostrova Hokkaido, obsadili sovietske jednotky po tom, ako sa Japonsko v roku 1945 vzdalo Spojencom.

Nezhody o tom, kto je právoplatným vlastníkom ostrovov, spôsobili jeden z najdlhšie trvajúcich nedoriešených územných sporov a už desaťročia vyvolávajú napätie medzi Ruskom a Japonskom.

V čase okupácie ostrovov Sovietmi na konci druhej svetovej vojny odtiaľ vyhnali asi 17-tisíc japonských obyvateľov. Podľa americkej súkromnej konzultačnej spravodajskej agentúry Stratfor tam v súčasnosti žije okolo 19-tisíc ľudí.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Okupácia, Ostrovy, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi vraj okupujú japonské súostrovie, krajina pritvrdila v spore o Južné Kurily © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *