Rumunsko a Holandsko sa pridáva k pomoci Ukrajine, dohodli sa na zriadení výcvikového centra pre pilotov stíhačiek F-16

30.8.2023 (SITA.sk) – Rumunsko a Holandsko sa dohodli na zriadení výcvikového centra pre pilotov stíhačiek F-16. Informuje o tom spravodajský portál Európska pravda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Jednota a podpora Ukrajine

„Je dôležité, aby Holandsko preukázalo jednotu a podporu Ukrajine v boji proti ruskej agresii. Holandsko a Rumunsko podpísali vyhlásenie o úmysle pre výcvik ukrajinských pilotov a údržbu lietadiel F-16 vo výcvikovom stredisku v Rumunsku,“ oznámila holandská ministerka obrany Kajsa Ollongren pred ministerským stretnutím pre obranu v Tolede.

Krajiny podpísali vyhlásenie v utorok 29. augusta. Rumunské ministerstvo obrany oznámilo, že holandské kráľovské letectvo v rámci projektu nasadí niekoľko lietadiel F-16 na 86. leteckej základni poručíka Georga Mochorniţa.

Najvyššia úroveň technickej podpory

Spoločnosť Lockheed Martin zároveň poskytne najvyššiu úroveň technickej podpory prostredníctvom leteckých inštruktorov a technicko-inžinierskeho personálu. Minister obrany Angel Tîlvăr uviedol, že Rumunsko sa prostredníctvom tohto centra zaväzuje poskytovať vysokokvalitné školiace prostredie s prístupom k technickým zdrojom a najmodernejšiemu know-how nielen pre rumunských pilotov, ale aj pre pilotov zo spojeneckých a partnerských štátov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Holandsko, Dánsko a Nórsko oznámili, že pošlú Ukrajine stíhačky F-16, aby sa mohla lepšie brániť proti ruskej agresii. Ukrajinskí piloti už začali výcvik na tieto stroje v Dánsku. Do výcviku Ukrajincov sa zapoja aj Grécko a Portugalsko.

Viac k témam: lietadlá F-16, rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačky F-16, Vojenská pomoc Ukrajine, výcvik pilotov
Zdroj: SITA.sk – Rumunsko a Holandsko sa pridáva k pomoci Ukrajine, dohodli sa na zriadení výcvikového centra pre pilotov stíhačiek F-16 © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *