Putinov režim vyzerá stabilne a protesty v Rusku sú nepravdepodobné, hlási lotyšská rozviedka

18.8.2023 (SITA.sk) – Lotyšská rozviedka sa domnieva, že režim ruského vodcu Vladimira Putina momentálne vyzerá stabilne a protesty v Rusku sú nepravdepodobné, aj keď nie vylúčené. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Lotyšský Úrad pre ochranu ústavy (SAB), ktorý má funkcie bezpečnostnej služby a vykonáva spravodajské a kontrarozviedne činnosti, tvrdí, že napriek stabilite ruského režimu je potrebné situáciu neustále monitorovať.

Vzbura Putinovi neublížila

SAB podotkol, že taktiež zaznamenáva „stupňujúcu sa sociálno-politickú apatiu“ v ruskej spoločnosti.

Vzbura Wagnerovej skupiny podľa SAB nemala badateľný negatívny vplyv na verejné hodnotenie Putinovho režimu. Existujú však dôvody domnievať sa, že podpora vodcu wagnerovcov Jevgenija Prigožina sa znížila.

Podpora Prigožina výrazne klesla

„Pred vzburou podporovala Prigožina takmer polovica Rusov a po nej je to iba pätina. Zároveň sa výrazne zvýšila podpora ruského ministerstva obrany. Pred vzburou ho podporovala len desatina obyvateľov, po povstaní sa počet priblížil k dvom pätinám,“ uvádza sa v správe SAB.

Rozsiahle protesty proti úradom v Rusku sa považujú za nepravdepodobné. „Hoci je postoj ruskej spoločnosti k vojne na Ukrajine zložitý a premenlivý, v súčasnosti neexistujú žiadne signály o významnom bezprostrednom ohrození politickej stability Putinovho režimu v Rusku,“ skonštatovala lotyšská rozviedka.

Viac k témam: Ruský prezident, Vzbura v Rusku – Jevgenij Prigožin (wagnerovci)
Zdroj: SITA.sk – Putinov režim vyzerá stabilne a protesty v Rusku sú nepravdepodobné, hlási lotyšská rozviedka © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *