Putin rýchlo rozšíril ruské občianstvo na všetkých Ukrajincov

Ilustračné foto: Pixabay

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok rozšíril zrýchlený proces na získanie ruského občianstva pre všetkých Ukrajincov.

Vo vyhláške podpísanej Putinom sa uvádza, že obyvatelia Ukrajiny a odtrhnutých republík Donbas „majú právo odvolať sa na prijatie občianstva Ruskej federácie prostredníctvom zjednodušeného postupu“.

Vyhláška stanovuje, že Ukrajinci už nemusia spĺňať sériu predpokladov na získanie ruských pasov, ako je absolvovanie testu z ruského jazyka a päťročný pobyt v Rusku.

Rusko prvýkrát uplatnilo zjednodušený proces udeľovania občianstva na oblasti Doneck a Luhansk na Donbase v roku 2019. V máji Putin rozšíril výnimku aj na juhovýchodné oblasti Cherson a Záporožie, ktoré sú teraz väčšinou pod kontrolou Ruska.

Podľa OSN viac ako 1,5 milióna Ukrajincov utieklo do Ruska odvtedy, čo Putin spustil inváziu 24. februára. Dekrét dáva Ukrajincom, ktorí utiekli do Ruska, možnosť zostať bez ohľadu na to, z akého regiónu pochádzajú.

Ukrajinskí predstavitelia odsúdili Putinov krok a obvinili Rusko, že nútilo Ukrajincov utiecť na ruské územie.

„Účelom tejto trestnej politiky nie je len kradnúť ľudí, ale aj prinútiť tých, ktorí sú deportovaní, zabudnúť na Ukrajinu a nemôcť sa vrátiť,“ povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj .

Putinov dekrét sa berie aj ako signál, že ruský líder plánuje anektovať ukrajinské územie. Predstavitelia dosadení Ruskom v Chersone a Záporoží uviedli, že zvažujú usporiadanie referenda o pripojení k Rusku.

Dave DeCamp 

O autorovi: Dave DeCamp je redaktor spravodajstva Antiwar.com

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/putin-rychlo-rozsiril-ruske-obcianstvo-na-vsetkych-ukrajincov/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.