Prvá stíhačka F-16 pre Slovensko je na svete, najnovšiu verziu Fighting Falcon budeme mať ako jediný v Európe

7.9.2023 (SITA.sk) – Prvá stíhačka F-16 pre Slovensko je vyrobená a produkcia ďalších pokračuje podľa plánu. Minister obrany Martin Sklenár v stredu 6. septembra navštívil fabriku spoločnosti Lockheed Martin v meste Greenville v Južnej Karolíne. Slovenskej delegácii a pilotom tak oficiálne predstavili prvé lietadlo F-16 Block 70, ktoré má na sebe slovenský znak.

Úplná finalizácia a zalietavanie lietadla sa očakáva v priebehu novembra. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Mária Precner. Sklenár informoval aj o progrese výroby ostatných trinástich objednaných lietadiel.

Najvyšší štandard bezpečnosti

Ministerstvo obrany informovalo, že Slovensko sa stane prvou európskou krajnou, ktorá bude disponovať touto najnovšou verziou Fighting Falcon.

„Lietadlo F-16 Block 70 predstavujúce vyspelú technickú spôsobilosť 21. storočia prinesie Slovensku na najbližšie desaťročia ten najvyšší štandard bezpečnosti vzdušného priestoru,” vyhlásilo ministerstvo.

„Som veľmi rád, že som mal príležitosť vidieť prvé stíhacie lietadlo, ktoré posunie vzdušné sily o generácie vpred a spolu s ním aj našu obranyschopnosť. Okrem toho, že ide o najväčší investičný projekt SR v oblasti modernizácie našich ozbrojených síl, ide tiež o príležitosť na prehĺbenie strategického partnerstva,“ uviedol Sklenár.

Silné partnerstvo

Viceprezident Integrovanej stíhacej skupiny spoločnosti Lockheed Martin OJ Sanchez vysvetlil, že stíhačky F-16 umožnia vzdušným silám udržať si náskok pred hrozbami v regióne a byť súčasťou spojeneckej misie v Európe, v rámci NATO a vo svete.

Ide podľa neho o silné partnerstvo medzi spoločnosťou Lockheed Martin, Spojenými štátmi americkými, Slovenskou republikou a spojencami.

„Intenzívne rokovania expertných tímov na jednotlivých úrovniach pripravujú všetko potrebné tak, aby prvé dve vyrobené lietadlá boli využité na výcvik slovenských technikov v USA. Stíhacie lietadlá F-16 tak budú podľa aktuálnej dohody postupne dodávané na Slovensko od druhého kvartálu budúceho roka,“ uviedol generálny riaditeľ Sekcie modernizácie MO SR a národný riaditeľ pre vyzbrojovanie Michal Homza.

Ďalšie unikátne príležitosti

Ministerstvo obrany vysvetlilo, že partnerstvo tohto typu prináša okrem novej techniky aj ďalšie unikátne príležitosti, napríklad nadviazanie spolupráce so spoločnosťou Letecké opravovne Trenčín s výrobcom Lockheed Martin, ktorej predmetom je budúca spolupráca na údržbe častí lietadiel a zavedení logistického informačného systému.

„Ďalším praktickým prínosom bolo 180-tisíc amerických dolárov, ktoré daroval výrobca lietadiel F-16 Ústrednej vojenskej nemocnici SNP-FN v Ružomberku na opravu následkov požiaru chirurgického pavilónu,” uzavrelo ministerstvo.

Viac k témam: Členské štáty, Medzinárodná spolupráca, Minister obrany, obrana štátu, Stíhačka F-16
Zdroj: SITA.sk – Prvá stíhačka F-16 pre Slovensko je na svete, najnovšiu verziu Fighting Falcon budeme mať ako jediný v Európe © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *