Protiletecký systém S-300 môžeme podľa Kollára dať Ukrajine len vtedy, keď budeme mať nový natrvalo

25.3.2022 (Webnoviny.sk) – Slovensko môže darovať protiletecký systém S-300 Ukrajine len vtedy, pokiaľ bude zabezpečené, že náhrada zaň tu bude natrvalo. Povedal to šéf parlamentu a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár v diskusnej relácii Na hrane televízie Joj.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zároveň pripustil, že systém S-300 je už starý niekoľko desiatok rokov a za niekoľko rokov mu vyprší životnosť. Slovensko preto podľa neho akútne potrebuje kúpiť nový systém, pravdepodobne americký Patriot.

Susedovi v núdzi je nutné pomôcť

„V prípade, že takýto systém mať budeme, nemám absolútne výhrady voči tomu, aby sme tento systém (S-300, pozn. SITA) posunuli na Ukrajinu,” povedal Kollár s tým, že Patriot musí byť náš vlastný. Kollár zároveň skonštatoval, že susedovi v núdzi je potrebné pomôcť „nielen servítkami a acylpyrínom”.

Charta OSN totiž podľa neho jasne hovorí, že napadnutá krajina má právo požiadať susedné krajiny aj o vojenský materiál. „A neberie sa to ako zapojenie sa do vojenského konfliktu,” zdôraznil predseda parlamentu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Patriot tu musí byť nastálo, nie dočasne

Aj opozičná nezaradená poslankyňa Denisa Saková (Hlas-SD) skonštatovala, že pokiaľ budú batérie Patriot na Slovensku dočasne, nemôžeme hovoriť o náhrade S-300.

„Ale pokiaľ sa bavíme o tom, že tu bude Patriot nastálo, navždy, a to je jedno akým spôsobom bude zabezpečený, tak vtedy sa môžeme baviť o tom, že starý systém niekomu inému darujeme alebo predáme,” povedala.

Viac k témam: Protiraketový systém Patriot, rusko-ukrajinský konflikt, Systémy protivzdušnej obrany S-300, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Protiletecký systém S-300 môžeme podľa Kollára dať Ukrajine len vtedy, keď budeme mať nový natrvalo © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *