Profesionálni vojaci budú pomáhať s nelegálnou migráciou, sily a prostriedky Policajného zboru nestačia

6.9.2023 (SITA.sk) – V boji s nelegálnou migráciou budú pomáhať aj profesionálni vojaci. Vyplýva to z Návrhu na vyčlenenie profesionálnych vojakov na plnenie úloh Policajného zboru (PZ) v súvislosti s nelegálnou migráciou, ktorý na stredajšom rokovaní schválil s pripomienkami vládny kabinet.

500 profesionálnych vojakov

Vojaci by sa mali podieľať na zabezpečovaní strážených objektov na slovenskom území, a tiež by mali poskytovať logistickú podporu pri preprave osôb, a to v spoločných hliadkach s príslušníkmi Policajného zboru.

Predkladaným materiálom sa navrhuje zabezpečiť v prípade požiadavky Policajného zboru denne do 500 profesionálnych vojakov pri zabezpečovaní strážených objektov v spoločných hliadkach a logistickú podporu spojenú s dopravou osôb v súvislosti s nelegálnou migráciou v období do 31. decembra 2023,“ uvádza sa v materiáli, ktorý spoločne predložili minister obrany Martin Sklenár a predseda vlády Ľudovít Ódor poverený aj riadením ministerstva vnútra.

Vojaci by mali byť vyčlenení na základe požiadavky PZ a momentálnych personálnych a meteriálno-technických možností Ozbrojených síl SR.

Opatrenia s nárastom migrácie

Sily a prostriedky Policajného zboru nepostačujú na plnenie úloh pri zabezpečení strážených objektov, preto sa navrhuje vyčleniť profesionálnych vojakov na podporu Policajného zboru pri zabezpečovaní strážených objektov a logistickú podporu spojenú s dopravou osôb,“ konštatuje sa v materiáli.

Materiál tiež uvádza, že je potrebné zaviesť opatrenia v súvislosti s markantným nárastom nelegálnej sekundárnej migrácie na území Slovenska.

V ostatnom období je evidovaný výrazný nárast sekundárnej tranzitnej migrácie, pričom ide o počty, ktoré už od roku 2021 výrazne presahujú stav sekundárnej tranzitnej migrácie počas tzv. migračnej krízy v roku 2015,“ píše sa v materiáli.

Viac k témam: Migranti, Minister obrany SR, Nelegálna migrácia, Premiér Slovenskej republiky, Vojaci
Zdroj: SITA.sk – Profesionálni vojaci budú pomáhať s nelegálnou migráciou, sily a prostriedky Policajného zboru nestačia © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *