Príslušníci veliteľstva NATO sú na cvičení Slovenský štít, musia preukázať schopnosť velenia a riadenia

18.5.2022 (Webnoviny.sk) – Súčasťou cvičenia Slovenský štít 2022 sú na Slovensku aj príslušníci medzinárodného vojenského veliteľstva NATO. Jeho oficiálny názov je Veliteľstvo mnohonárodnej divízie Stred, v ktorom pôsobia tiež predstavitelia Ozbrojených síl SR (OS SR).

Schopnosť operatívneho velenia

Spomínané veliteľstvo NATO sa aktivovalo iba na začiatku mája tohto roku. Prvýkrát musí teraz preukázať schopnosť operatívneho velenia a riadenia podriadených, čo je sprevádzané vyššími veliteľskými zodpovednosťami. V tlačovej správe o tom informoval hovorca OS SR Štefan Zemanovič.

Veliteľstvo zohralo úlohu už pri medzinárodných cvičeniach, konkrétne Defender Europe 21 a Alligator Sword 21 z minulého roka, avšak iba v úlohe nižšieho velenia. Pre veliteľstvo je miesto konania cvičenia Slovenský štít 2022 – Centrum výcviku Lešť mimoriadne dôležité vzhľadom na skutočnosť, že Slovenská republika je jednou z troch rámcových krajín, ktorých vojaci na veliteľstve pôsobia.

Podpora spoločnej práce

Okrem toho má veliteľstvo v najbližších týždňoch osobitnú úlohu priamo asistovať pri vyhodnocovaní bojovej pripravenosti 2. mechanizovanej brigády Pozemných síl OS SR. Jeho hlavnou úlohou v rámci veliteľských štruktúr NATO bude vzájomne podporovať spoločnú prácu so slovenskými jednotkami.

„Cvičenie Slovak Shield 2022 je jedinečnou príležitosťou na vybudovanie interoperability v mnohonárodnom prostredí so spojencami v NATO,“ uviedol generálmajor a veliteľ Denis Tretinjak z Veliteľstva mnohonárodnej divízie Stred.

Viac k témam: Vojenské cvičenie Slovenský štít
Zdroj: Webnoviny.sk – Príslušníci veliteľstva NATO sú na cvičení Slovenský štít, musia preukázať schopnosť velenia a riadenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *