Prezidentka Čaputová si v Nemecku prevezme Cenu cisára Otta, ktorú dostala aj Merkelová

30.8.2023 (SITA.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová si v stredu popoludní prevezme v Nemecku Cenu cisára Otta mesta Magdeburg.

Ako informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, prezidentku ocenia za zásluhy v boji proti korupcii, úsilie upevňovania liberálnych európskych hodnôt a osobný vklad pri ochrane životného prostredia na Slovensku.

Ocenenie, ktoré dostala aj Merkelová

„Slávnostná ceremónia sa bude konať v Katedrále sv. Maurícia a Kataríny, v ktorej je cisár Otto Veľký pochovaný,“ povedal Strižinec.

Ocenenie podľa neho udeľujú od roku 2005 osobnostiam, ktoré prispeli k európskemu porozumeniu, presadzujú liberálne hodnoty, mier, toleranciu a demokraciu, a prispievajú k prehĺbeniu procesu európskeho zjednocovania. V minulosti ocenenie udelili napríklad bývalej nemeckej kancelárke Angele Merkelovej či rumunskému prezidentovi Klausovi Iohannisovi.

Pôjdu aj ministri Dovhun a Bútora

Prezidentka sa počas návštevy Nemecka stretne aj s predsedom vlády spolkovej krajiny Sasko-Anhaltsko Reinerom Haseloffom a navštívi Frauenhoferov inštitút pre prevádzku a automatizáciu podnikov.

„Hlavnými témami stretnutí bude zelená tranzícia, veda, výskum a vzdelávanie a hospodárska spolupráca. Prezidentku preto sprevádzajú aj ministri hospodárstva a školstva Peter Dovhun a Daniel Bútora, ako aj predstavitelia Technickej univerzity v Košiciach, Slovenskej technickej univerzity a Kempelenovho inštitútu,“ doplnil Strižinec.

Viac k témam: Cena cisára Otta, Korupcia, oficiálna návšteva, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka Čaputová si v Nemecku prevezme Cenu cisára Otta, ktorú dostala aj Merkelová © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *