Prezidentka Čaputová je na historicky prvej návšteve Švajčiarska, ktoré spolu so Slovenskom čelí podobným výzvam

20.5.2022 (Webnoviny.sk) – Slovensko a Švajčiarsko čelia podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej podobným výzvam – následkom pandémie, klimatickým zmenám, energetickej kríze či ruskej invázii Ukrajiny. Uviedla vo svojom statuse na sociálnej sieti, v ktorom sa poďakovala za prijatie od švajčiarskeho prezidenta Ignazia Cassisa a členov vlády.

Slovenská hlava štátu podotkla, že aj keď Švajčiarsko nie je v Európskej únií (EÚ) a Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO), spájajú ho s nimi popri mnohých väzbách aj spoločné hodnoty.

Neutralita neznamená ignoranciu

Prezidentka priblížila, že Švajčiari si veľmi cenia slovenskú solidaritu s Ukrajinou.

„Pripomína im rok 1968, keď Švajčiarsko prijalo viac ako 13-tisíc Čechov a Slovákov, ktorí utekali pred sovietskou okupáciou. V prípade invázie Ruska na Ukrajinu sa Švajčiarsko prvýkrát pridalo k sankciám EÚ, v duchu výroku prezidenta Cassisa, že neutralita neznamená ignoranciu,“ napísala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Historicky prvá štátna návšteva

Čaputová je vo Švajčiarsku ako slovenská hlava štátu na historicky prvej štátnej návšteve. Na pracovnú cestu prišla s veľkou expertnou delegáciou, v ktorej sú zástupcovia slovenských univerzít, výskumných inštitúcií a inovatívnych spoločností.

Dôvodom ich návštevy je, aby nadviazali novú spoluprácu v oblasti výskumu, zelenej tranzície, nízkoemisných technológií, obnoviteľných zdrojov či obehového hospodárstva. Podľa prezidentky ich čakajú tri pre Slovensko veľmi produktívne dni, a to nielen v Berne, ale aj Zürichu a Ženeve.

Viac k témam: oficiálna návšteva, Prezidentka SR, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová je na historicky prvej návšteve Švajčiarska, ktoré spolu so Slovenskom čelí podobným výzvam © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *