Prevádzky a hromadné podujatia budú menej obmedzené, respirátory už nemusia nosiť moderátori

10.3.2022 (Webnoviny.sk) – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) na základe prijatého uznesenia vlády zverejnil vyhlášky týkajúce sa prekrytia dýchacích ciest, režimu na hraniciach, činnosti prevádzok a hromadných podujatí. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Viac o téme: Koronavírus

S účinnosťou od 14. marca sa rušia vyhlášky, ktoré upravujú pravidlá pre činnosť prevádzok maloobchodu a služieb a organizáciu hromadných podujatí. Znamená to, že budú bez kapacitných obmedzení alebo obmedzení otváracích hodín.

Respirátory zatiaľ ostávajú

Povinnosť nosiť respirátor zostáva však naďalej zachovaná, týka sa to aj hromadných podujatí v exteriéri. Počas budúceho týždňa plánuje úrad namiesto zrušených vyhlášok vydať usmernenie hlavného hygienika SR pre organizáciu hromadných podujatí a činnosť prevádzok počas epidémie COVID-19 na Slovensku s odporúčacím charakterom.

Od pondelka už nebudú musieť nosiť respirátory počas vysielania moderátori v televíziách, či respondenti na tlačových konferenciách. Povinné nosenie respirátorov by sa mohlo zrušiť najskôr koncom marca. Ide o opatrenie, ktoré bude ešte po 14. marci na Slovensku platiť.

Ako uviedol po stredajšom rokovaní vlády riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, ministerstvo bude pozorne sledovať vývoj šírenia koronavírusu a následne rozhodne, kedy by sa mohlo definitívne zrušiť povinné rušenie rúšok či respirátorov.

Pri prílete bez PCR testu

Zároveň sa od 14. marca ruší povinnosť preukazovať sa negatívnym výsledkom PCR testu pri prílete na Slovensko z rizikových krajín. Návrh aktualizácie opatrení vláda schválila na svojom stredajšom rokovaní.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že k uvoľneniu opatrení pristupuje po zohľadnení aktuálnej epidemickej situácie, ktorá je charakterizovaná poklesom v počtoch prípadov naprieč vekovými skupinami, poklesom v počtoch výjazdov záchraniek a stabilizácie situácie v nemocniciach.

Úrad verejného zdravotníctva sa s touto argumentáciou stotožňuje. Pri zhoršení či zlepšení epidemickej situácie sa operatívne podľa Račkovej pristúpi k úprave opatrení.

Viac k témam: COVID-19, Opatrenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Prevádzky a hromadné podujatia budú menej obmedzené, respirátory už nemusia nosiť moderátori © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *