Prečo budú USA oveľa menej cítiť ekonomické ťažkosti ako Európa

Ilustračné foto: T. Taraba. Zdroj: facebook

Podľa Tomáša Tarabu (ŽIVOT-NS) to vyplýva z  troch hlavných dôvodov:

Po prvé: Rezervná mena na svete je dolár a nie euro. Vždy keď nastane kríza, investori majú snahu kupovať doláre, čím iné meny oslabujú. Vidíme to aj dnes. Euro padlo o 20% za pár mesiacov a je dnes na úrovni dolára.

Po druhé: Ak je vo svete inflácia, je dôležité, aby Vaša mena sa posilňovala a nie znehodnocovala. Ak Vaša mena klesá, potom tie isté importy z cudziny kupujete drahšie aj keby ich ceny nerástli. Európania kvôli prepadu Eura všetko musia dovážať o 20% drahšie, čo tlačí infláciu hore. Američanom klesli ceny importov o 20%, čo bude mať za následok, že inflácia v USA nebude tak tlačiť ceny hore.

Po tretie:  Európa už dnes má kvôli politike sankcií 5 násobne vyššie ceny energií ako v USA. Problém je, že na trhoch sa za komodity platí v dolároch. Platby voči Gazpromu išli z Európy skôr v eurách. Ak Európa tlačila eurá, vyplácala Gazprom. Dnes Európa bude musieť platiť v dolároch a teda vytvárať dopyt po dolároch. To bude tlačiť kurz eura dole.

Pre Európu je preto dôležité predražené ceny energií nahrádzať vývozom vlastných produktov. „Tu je kľúčový problém, že energie vystrelili v Európe tak astronomicky, že produkcia sa stáva celosvetovo nekonkurencieschopná, čo vidíme aj v Slovalco“, konštatuje na záver statusu na sociálnej sieti T.Taraba.

-red3-

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/preco-budu-usa-ovela-menej-citit-ekonomicke-tazkosti-ako-europa/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.