Porota uznala Trumpovho exporadcu za vinného z pohŕdania Kongresom

Ilustračné foto: S. Bannon. zdroj: Getty Images

Federálna porota vo Washingtone v piatok uznala bývalého stratéga Bieleho domu Stevea Bannona za vinného z trestného činu pohŕdania Kongresom.

Bannon odmietal vypovedať pred výborom amerického Kongresu, ktorý vyšetruje útok na washingtonský Kapitol zo 6. januára 2021. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Proces s bývalým poradcom exprezidenta Donalda Trumpa sa začal v pondelok. Bannon bol obžalovaný v dvoch bodoch – z odmietnutia písomného svedectva a neposkytnutia dokumentov príslušnému výboru Kongresu. Rozsudok má byť známy 21. októbra a bývalému stratégovi hrozí až dvojročné väzenie, píše AP.

Výbor amerického Kongresu vyšetruje útok davu na washingtonský Kapitol zo 6. januára 2021, pri ktorom prišlo o život päť ľudí. Kongresový výbor chcel vypočuť Bannona v súvislosti s jeho úlohou v Trumpových snahách o zvrátenie výsledkov prezidentských volieb.

Trumpov bývalý stratég Bannon však odmietal vypovedať, pričom sa odvolal na povinnosť zachovania mlčanlivosti v spojitosti s jeho funkciou v prezidentskej kancelárii. Výbor Kongresu a americké ministerstvo spravodlivosti však spochybnili túto argumentáciu, keďže Trump prepustil Bannona ešte v roku 2017, takže pred útokom zo 6. januára už s ním komunikoval ako súkromná osoba.

-red3-

Upozornenie: K tejto správe pripravujeme aj komentár, sledujte nás preto pravidelne

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/porota-uznala-trumpovho-exporadcu-za-vinneho-z-pohrdania-kongresom/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.