Pomoc v hmotnej núdzi sa od októbra výrazne zvýši, podobne ako aj iné príspevky

15.8.2023 (SITA.sk) – Sumy pomoci v hmotnej núdzi sa od začiatku októbra tohto roka výraznejšie zvýšia. Rezort práce a sociálnych vecí už predložil návrh príslušného opatrenia na pripomienkovanie.

Zvýšenie sociálnych dávok od októbra tohto roka vyplýva zo zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Vyššie sociálne dávky bude dostávať približne 62,2 tisíca domácností.

Finančná pomoc stúpne o percento

Finančná pomoc pre sociálne odkázaných ľudí stúpne o rovnaké percento, o aké sa od začiatku tohto roka zvýšili sumy životného minima. Sumy pomoci v hmotnej núdzi preto vzrastú o 14,7 percenta.

O toto percento sa zvýšia dávky v hmotnej núdzi, ochranný príspevok, aktivačný príspevok, príspevok na nezaopatrené dieťa a príspevok na bývanie.

Od začiatku októbra sa zvýši dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca bez detí o 10,90 eura mesačne, pre jednotlivca s jedným až štyrmi deťmi o 20,70 eura mesačne a pre jednotlivca s viac ako štyrmi deťmi o 30,20 eura mesačne.

U dvojice bez detí pôjde o nárast o 18,90 eura mesačne, u dvojice s jedným až štyrmi deťmi o 28,30 eura mesačne a u dvojice s viac ako štyrmi deťmi o 38,10 eura mesačne.

Príspevok na bývanie

Suma ochranného príspevku pôjde nahor o 11,10 eura mesačne, aktivačný príspevok sa zvýši takisto o 11,10 eura mesačne a príspevok na nezaopatrené dieťa stúpne o 3 eurá mesačne.

Príspevok na bývanie vzrastie o 12,20 eura mesačne, ak domácnosť tvorí iba jedna osoba, o 20,70 eura mesačne, ak domácnosť tvoria dva osoby, o 26,30 eura, ak domácnosť tvoria tri osoby, o 31,90 eura, ak domácnosť tvoria štyri osoby a o 37,40 eura mesačne, ak domácnosť tvorí päť a viac osôb.

Dávka pre jednotlivca

Dávka pre jednotlivca v súčasnosti dosahuje 74 eur. Pre jednotlivca s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi ide o 140,70 eura. Jednotlivec s viac ako štyrmi deťmi dostáva 205,50 eura, dvojica bez detí sumu 128,60 eura.

Pre dvojicu s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi dávka tvorí 192,40 eura a pre dvojicu s viac ako štyrmi deťmi 259,40 eura.

Suma ochranného príspevku

Suma ochranného príspevku je 75,70 eura pre osobu, ktorá dosiahla dôchodkový vek, je invalidná, osamelým rodičom, ktorý sa stará o dieťa alebo sa stará o fyzickú osobu s ŤZP odkázanú na opatrovanie.

Aktivačný príspevok pre člena domácnosti, ktorý je uchádzačom o zamestnanie, dosahuje takisto 75,70 eura.

Viac k témam: Dávka v hmotnej núdzi, Finančná pomoc, príspevok na bývanie
Zdroj: SITA.sk – Pomoc v hmotnej núdzi sa od októbra výrazne zvýši, podobne ako aj iné príspevky © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *