Poľsko v prípade vážnych incidentov úplne uzavrie hranice s Bieloruskom, vyhlásil minister vnútra Kamiński

1.9.2023 (SITA.sk) – Poľský minister vnútra Mariusz Kamiński uviedol, že v prípade „vážnych incidentov“ na hraniciach s Bieloruskom je Poľsko spolu s pobaltskými štátmi pripravené podniknúť „seriózne kroky“.

Ako referuje web Ukrajinská pravda, Kamiński to povedal vo vysielaní poľskej verejnoprávnej televízie TVP1.

Bielorusko odrežú od Európy

„Dali sme Minsku veľmi jasný signál. Akákoľvek provokácia na poľskej, lotyšskej alebo litovskej hranici s Bieloruskom bude mať pre režim ďalekosiahle následky. Signál bol tvrdý, jednoznačný,“ povedal Kamiński.

Pripomenul tiež rozhodnutie prijaté na spoločnom stretnutí vedúcich predstaviteľov ministerstiev vnútra Poľska, Lotyšska, Litvy a Estónska o úplnom uzavretí hranice s Bieloruskom v prípade „kritického incidentu“.

„Ak nastane provokácia a kritický incident, všetky hraničné priechody medzi Bieloruskom a Európou, s Európskou úniou, budú okamžite uzavreté. Tie, ktoré fungujú v súčasnosti – cestné, železničné, osobné, nákladné. Všetky. Bielorusko úplne odrežeme od Európy,“ poznamenal Kamiński.

Žoldnierov pozval Lukašenko

Poľsko a pobaltské štáty sú znepokojené situáciou na hraniciach po tom, čo do Bieloruska pred niekoľkými týždňami dorazili stovky žoldnierov z Wagnerovej skupiny na pozvanie samozvaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Okrem toho sa zintenzívnili pokusy o prekročenie hraníc nelegálnymi migrantmi za asistencie bieloruských bezpečnostných síl.

Litva už skôr oznámila dočasné uzavretie dvoch zo šiestich hraničných priechodov s Bieloruskom od 18. augusta.

Viac k témam: poľsko-bieloruské hranice, Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk – Poľsko v prípade vážnych incidentov úplne uzavrie hranice s Bieloruskom, vyhlásil minister vnútra Kamiński © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *