Poľsko si pripomenulo tragédiu, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczyński, sirény však boli zlý nápad

10.4.2022 (Webnoviny.sk) – Niektoré poľské mestá si v nedeľu ráno pripomenuli výročie havárie vládneho špeciálu pri ruskom Smolensku v roku 2010 rozozvučaním sirén.

Urobili tak aj napriek rozsiahlym protestom, že ich zvuk by mohol vyvolať zbytočnú traumu tisíckam ľudí, ktorí utiekli z Ukrajiny pred vojnou.

Sirény zazneli skoro ráno

Sirény, ktoré mali pridať na význame a pietnom charaktere smutného výročia, sa rozozvučali o 6:41, presne v tom istom čase, keď lietadlo s prezidentom Lechom Kaczyńskim, jeho manželkou a ďalšími 94 osobami havaroval.

Vo Varšave a ďalších mestách naprieč krajinou predstavitelia pokladali vence a kvety na pamätníky obetiam tragédie.

V centre hlavného mesta si obete pripomenul líder vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyński, brat-dvojča zosnulého prezidenta, a ďalší predstavitelia strany, ktorú spoluzaložil.

Utečencom poslali textové správy

V súvislosti so spustením sirén úrady poslali varovné textové správy na mobily utečencov z Ukrajiny aj vydali verejné varovania, že sirény nebudú znamenať hrozbu.

Mnohí Poliaci však podľa agentúry AP sirény považovali za zlý nápad. „Toto je systém pre varovanie a poplach, nie pre oslavy. Nepotrebujeme sirény, aby sme si pripomenuli, uctili obete havárie,“ vyjadril sa napríklad vyslúžený hasič Adam Glogowski.

Viac k témam: pád poľského vládneho špeciálu pri Smolensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľsko si pripomenulo tragédiu, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczyński, sirény však boli zlý nápad © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *