Pokračuje súd s bývalým policajným funkcionárom Rehákom v kauze Judáš, čítať sa budú výpovede zosnulého SIS-kára Böhma

8.2.2023 (SITA.sk) – Čítaním listinných dôkazov v stredu na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici pokračuje hlavné pojednávanie v kauze Judáš s bývalým riaditeľom úradu zvláštnych policajných činností Jozefom Rehákom. Prokurátor číta výpovede kľúčového svedka policajnej korupcie – bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Františka Böhma, ktorý už nežije.

Jozef Rehák je obžalovaný zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dvoch skutkov prijímania úplatku. Rehák ešte na začiatku procesu v januári minulého roku uviedol, že sa cíti byť nevinný.

Kľúčový svedok sa zastrelil

Svedok Böhm, ktorý sa vo februári 2021 zastrelil, bol trestne stíhaný, k trestnej veci sa priznal a vypovedal, ako od roku 2012 vyplácal finančnú hotovosť za informácie Norbertovi Pakšimu, ktorý vtedy pôsobil na Útvare zvláštnych činností. Pakšimu dával vtedy podľa jeho čítanej výpovede 10-tisíc eur, ktoré si delil on, Milan Lučanský a obžalovaný Jozef Rehák.

Vo výpovedi popisuje Böhm svoj obchod s pohonnými hmotami, pre ktorý na polícii zisťoval, či sa vykonávajú daňové kontroly, či sú odpočúvaní a či sa o nich polícia zaujíma. Svedok popísal, že s obžalovaným Jozefom Rehákom sa zoznámil na oslave Ľudovíta Makóa. Podrobne popísal svoje kontakty s ďalšími osobami, ktoré vystupujú v stredu hlavne ako spolupracujúci svedkovia.

Obžalovaný vynášal informácie

V kauze doteraz na súde vypovedalo viacero svedkov, medzi nimi napríklad bývalý šéf národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník, bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa, bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech alebo exriaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.

Podľa obžaloby Jozef Rehák v rokoch 2000 až 2011 pôsobil pod prezývkou „Dodo” pre zločineckú skupinu sýkorovcov, pre ktorú mal za finančnú odplatu zisťovať informácie z prostredia polície. Takisto je obžalovaný z korupčných skutkov, do ktorých boli zapojení aj ďalší policajní funkcionári. Na súde už v procese s Jozefom Rehákom vypočuli odsúdených členov sýkorovcov Martina Biháriho a Róberta Lališa.

Zatiaľ čo prvý menovaný obžalovaného usvedčoval, druhý odmietol, že by s Jozefom Rehákom spolupracoval. Ako svedok sa pred súd v tejto kauze postavil aj ďalší sýkorovec, odsúdený Jurij Fejer, známy ako „Malý Rus“, ktorý uviedol, že obžalovaného osobne nepoznal, ale pozná ho pod prezývkou „Dodo“, a vie, že bol na výplatnej páske skupiny sýkorovcov.

Bývalého riaditeľa úradu zvláštnych policajných činností obvinili v rámci kauzy Judáš. Pôvodne bol od decembra 2020 stíhaný väzobne, v apríli 2021 ho však prepustili na slobodu. Najvyšší súd totiž dozorovému prokurátorovi vyčítal nekonanie pri žiadosti obvineného o prepustenie.

Viac k témam: Akcia “Judáš”, Kauza Judáš, Korupcia, prijímanie úplatku, Súdy, Sýkorovci, ÚZČ Útvar zvláštnych činností, Zločinecká skupina
Zdroj: SITA.sk – Pokračuje súd s bývalým policajným funkcionárom Rehákom v kauze Judáš, čítať sa budú výpovede zosnulého SIS-kára Böhma © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *