Pojednávanie s exšéfom Matice slovenska odročili na september, na jeseň by mal padnúť verdikt

25.3.2022 (Webnoviny.sk) – Na Okresnom súde Bratislava III v piatok pokračoval obnovený súdny proces s bývalým predsedom Matice slovenskej Jozefom Markušom stíhaným pre trestný čin porušenia povinností pri správe cudzieho majetku.

Predseda senátu očakával ukončenie veci, keďže bolo naplánované vykonanie posledného dôkazu, konkrétne oboznámenie sa so znaleckým posudkom z oblasti účtovníctva a s ním spojený výsluch znalkyne.

Pojednávanie súd odročil

Prokurátorka Krajskej prokuratúry Bratislava však namietala, že o novom dôkaze nebola upovedomená a posudok v rozsahu 184 strán jej bol predložený až na pojednávaní.

Súd preto pojednávanie odročil na 9. septembra, pričom po výsluchu znalkyne by malo byť dokazovanie skončené a vynesený verdikt.

Pôvodný rozsudok bol zrušený

Bývalý šéf Matice čelí obžalobe pre trestný čin porušenia povinností pri správe cudzieho majetku. Súd obžalovaného už raz, konkrétne v decembri 2016, uznal za vinného a uložil mu trest jeden rok väzenia s podmienečným odkladom na dva roky.

Odvolací Krajský súd v Bratislave však v septembri 2017 na neverejnom zasadnutí zrušil pôvodný verdikt okresného súdu a vec mu vrátil na opätovné prejednanie.

Prvostupňový súd následne opakovane vytýčil vo veci termín pojednávania, pre zdravotný stav obžalovaného sa však neuskutočnil.

V októbri 2018 odročil predseda senátu termín pojednávania na neurčito. Dozorujúca prokurátorka zároveň podala žiadosť o vypracovanie znaleckého posudku, ktorý mal zistiť, či sa môže bývalý šéf Matice slovenskej zúčastňovať na pojednávaniach. Obhajca obžalovaného vtedy povedal, že jeho klient je ochotný dobrovoľne predložiť celú zdravotnú dokumentáciu.

Podpísaná zmluva bola nevýhodná

Trestné oznámenie na Jozefa M. podalo vedenie Matice slovenskej na čele s Mariánom Tkáčom v roku 2011. Jozefovi Markušovi kládli za vinu uznanie dlhu dcérskej spoločnosti Matice slovenskej – Matičného fondu.

Zmluvu o prevzatí dlhu vo výške viac ako 202-tisíc eur Markuš podpísal v roku 2007. Dlh bol splatený v dvoch splátkach zo ziskov tlačiarenskej spoločnosti Neografia, v ktorej mala Matica 80-percentný podiel.

Sudca prvostupňového súdu v decembri 2016 pri vynesení rozsudku zdôraznil, že zmluva bola pre Maticu nevýhodná a nepochybne jej bola spôsobená škoda.

Nešlo o nevydarenú finančnú operáciu, ale zmluva sa dá chápať ako dar tretej osobe, uviedol sudca. Výšku trestu odôvodnil aj tým, že si nemyslí, že išlo o úmyselné konanie.

Viac k témam: Pojednávanie, Súdy, Znalecký posudok
Zdroj: Webnoviny.sk – Pojednávanie s exšéfom Matice slovenska odročili na september, na jeseň by mal padnúť verdikt © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *