Pohrebu kardinála Tomka sa zúčastní tajomník Jána Pavla II., očakáva sa hojná účasť a prídu aj iní dôležití ľudia (foto)

15.8.2022 (Webnoviny.sk) – Bývalý osobný tajomník Jána Pavla II., emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz sa zúčastní na pohrebe kardinála Jozefa Tomka. Dziwisz bude kocelebrantom pohrebnej svätej omše spolu s ostrihomsko-budapeštianskym arcibiskupom a maďarským prímasom kardinálom Péterom Erdőm. Pohrebné obrady povedie emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Posledná rozlúčka s kardinálom Tomkom sa uskutoční 16. augusta o 11:00 v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. V tlačovej správe to uviedla Konferencia biskupov Slovenska.

Očakáva sa hojná účasť

Košická arcidiecéza očakáva, že na poslednej rozlúčke s kardinálom Tomkom sa zúčastnia tisíce veriacich i zasvätených, aj stovky kňazov. Očakávajú aj účasť slovenských, maďarských, českých i moravských biskupov, no aj biskupov z Poľska a Ukrajiny.

Očakávaná je prítomnosť najvyšších ústavných činiteľov, teda prezidentky Zuzany Čaputovej, predsedu vlády Eduarda Hegera a predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Rozlúčka s kardinálom Jozefom Tomkom v Dóme sv. Martina (fotografie)

Omšu budú vysielať aj v televízii

Prítomných v úvode privíta košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Pohrebné obrady sa budú konať podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku.

Na organe bude hrať František Beer, hudobný sprievod zabezpečí Zbor a orchester sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod vedením dirigenta Viliama Gurbaľa. V závere omše sa prítomným poďakuje košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Priamy prenos pohrebnej svätej omše prinesie Rozhlas a televízia Slovenska. Odvysielajú ju aj TV LUX a Rádio LUMEN.

Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8. augusta v Ríme. Mal 98 rokov.

Viac k témam: Pohreb, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Pohrebu kardinála Tomka sa zúčastní tajomník Jána Pavla II., očakáva sa hojná účasť a prídu aj iní dôležití ľudia (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *