Podnestersko odmieta tvrdenia o mobilizácii ruských vojakov na jeho území

2.4.2022 (Webnoviny.sk) – Úrady v moldavskom odštiepeneckom regióne Podnestersko popreli sobotňajšie tvrdenia Ukrajiny, že ruskí vojaci, ktorí sa tam nachádzajú, sa mobilizujú, aby viedli „provokácie“ pozdĺž ukrajinských hraníc.

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl predtým uviedol, že Moskva premiestňuje svoje jednotky na okupovanom území Moldavska, aby demonštrovala svoju pripravenosť zaútočiť na Ukrajinu z juhozápadu a taktiež možné nepriateľské akcie.

Situáciu monitorujú

Informácie šírené generálnym štábom Ukrajiny sú absolútne nepravdivé,“ uviedlo vo vyhlásení podnesterské ministerstvo zahraničných vecí.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Moldavské ministerstvo zahraničia zasa uviedlo, že neexistujú „žiadne informácie, ktoré by potvrdili mobilizáciu vojakov v regióne Podnestersko“ a že „štátne inštitúcie pozorne monitorujú bezpečnostnú situáciu v regióne“.

Separatistický región

Podnestersko je separatistický región Moldavska, ktorý ekonomicky, politicky i vojensky podporuje Rusko.

Medzinárodne neuznané Podnestersko sa odtrhlo od Moldavska po rozpade ZSSR na začiatku 90. rokov, keď separatistov aktívne podporili ruskí vojaci. Konflikt si vyžiadal asi 1500 mŕtvych.

Výzvy Kišiňova na odchod ruských vojakov Moskva odmieta s tým, že „mierové jednotky“ chránia ruskú menšinu a zostanú v regióne až do vyriešenia nezhôd.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Mobilizácia, Okupácia, Proruskí separatisti, rusko-ukrajinský konflikt, Vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – Podnestersko odmieta tvrdenia o mobilizácii ruských vojakov na jeho území © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *