Pásmo Gazy sa radikálne zmení a už nebude ako predtým, Izrael sa chystá na vojnu na dvoch frontoch (video+foto)

12.10.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 12. októbra, 11:51

Izraelská armáda sa pripravuje na možnú pozemnú operáciu v Pásme Gaze, ale politické vedenie o tom zatiaľ nerozhodlo. Ozbrojené sily krajiny “sa pripravujú na pozemný manéver, ak sa o tom rozhodne,” povedal vo štvrtok novinárom hovorca izraelskej armády podplukovník Richard Hecht.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Izrael do armády povolal približne 360-tisíc záložníkov a pohrozil bezprecedentnou reakciou na víkendovú rozsiahlu krvavú inváziu, ktorú z Pásma Gazy podniklo palestínske militantné hnutie Hamas.

Od sobotňajšieho útoku Hamasu, počas ktorého palestínski militanti vypálili na územie Izraela tisíce rakiet, Izrael podniká na Pásmo Gazy intenzívne nálety.

Vojna na dvoch frontoch

Izrael by taktiež mohol byť nútený viesť vojnu na dvoch frontoch, ak sa libanonská militantná skupina Hizballáh rozhodne využiť súčasnú situáciu v krajine. Ako referuje web news.sky.com, Hizballáh už priznal ostreľovanie Izraela.

Mark Regev, hlavný poradca izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, pre Sky News povedal, že sa „už nejaký čas obáva“, že Hizballáh „eskaluje situáciu”. „Nechceme vidieť eskaláciu na severe, ale ak nám bude vnútená vojna na dvoch frontoch, nenecháme sa prekvapiť. Plánujeme, sme pripravení a zvíťazíme,” povedal.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Situácia v Gaze sa výrazne zmení

„Nie je to ľahké, ale žiadna vojna nie je nikdy ľahká. Plánovali sme túto možnosť… A môžeme bojovať, ak to bude potrebné, aj vo vojne na dvoch frontoch,” dodal Regev a povedal, že krajina chce z tohto konfliktu vyjsť s „inou realitou” a Pásmo Gazy viac „nebude také ako predtým”.

„Táto vojna sa skončí podľa našich podmienok,” podotkol Regev s tým, že situácia v Pásme Gazy sa „radikálne zmení”. Na otázku, či Izrael znovu obsadí oblasť, Regev odmietol odpovedať a povedal, že nebude komentovať vojenskú taktiku.

Úplne ich odrezali od zásob

Izraelský minister energetiky Jisra’el Kac tiež podľa portálu BBC vyhlásil, že úplné odrezanie Pásma Gazy od zásobovania sa neskončí, kým palestínski militanti neprepustia izraelských rukojemníkov.

Žiadna „elektrina sa nezapne, žiadny vodný hydrant sa neotvorí a žiadne vozidlo s nákladom paliva nevstúpi” do Pásma Gazy, kým „unesení” nebudú na slobode, napísal minister v sociálnych médiách. Dodávky energií, vody a palív do Pásma Gazy Izrael zastavil po sobotňajšom útoku.

Výzva generálneho tajomníka OSN

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyzval na „okamžité prepustenie” všetkých rukojemníkov v Pásme Gaze. Ako referuje web news.sky.com, učinil tak prostredníctvom platformy X, predtým známej ako Twitter.

Militantné hnutie Hamas po útokoch na Izrael zajalo neznámy počet civilistov vrátane žien a detí, pričom sa predpokladá, že medzi nimi sú aj Američania a čínski občania. „Civilisti musia byť vždy chránení,” vyhlásil Guterres.

Incredible Technology. This is how Iron Dome protecting Israel in Israel vs Hamas war. #IsraelPalestineConflict #Israel #Palestine #Gaza #Hamas #IsraelHamasConflict #IsrealUnderAttack #GazaUnderAttack #IsraelPalestineWar pic.twitter.com/5YtJSfIqtg— Shashank Singh (@RccShashank) October 12, 2023

Popredný turecký predstaviteľ predtým uviedol, že Turecko vedie rokovania o civilistoch zadržiavaných militantnou skupinou. Ankara ponúkla, že sprostredkuje akékoľvek riešenie konfliktu, pričom turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan už rokoval s regionálnymi mocnosťami, USA a ďalšími krajinami.

We debated whether or not to share these horrific images, but the world needs to know what we are up against.

These aren’t “freedom fighters”. They are Hamas terrorists, but no different than ISIS terrorists.

Same tactics, different names.

Hamas = ISIS pic.twitter.com/nLGykHQ10y— Israel Foreign Ministry (@IsraelMFA) October 12, 2023

Viac k témam: Generálny tajomník OSN, Hizballáh, Izraelsko-palestínsky konflikt, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – Pásmo Gazy sa radikálne zmení a už nebude ako predtým, Izrael sa chystá na vojnu na dvoch frontoch (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *