Zelenskyj hovoril s členmi NATO a požiadal ich o vojenskú pomoc, v emotívnom videu sa prihovoril aj svetu

24.3.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 24. marca 2022, 14:29

Ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj vo štvrtok vyzval Organizáciu Severoatlantickej zmluvy (NATO), aby jeho krajine dodala vojenskú pomoc. Jedno percento aliančných lietadiel a tankov zaistí 100-percentnú bezpečnosť Ukrajine aj obrannému paktu, povedal Zelenskyj vo videoposolstve účastníkom samitu NATO.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ukrajina potrebuje aj raketové systémy s viacnásobným odpaľovaním, protilodné zbrane a systémy protivzdušnej obrany, dodal Zelenskyj.

O bezletovú zónu už nepožiadal

Ukrajinský prezident ďalej uviedol, že Rusko vo štvrtok ráno použilo fosforové bomby, ktoré usmrtili dospelých aj deti. Za posledný mesiac zomreli tisíce Ukrajincov a 10 miliónov ľudí opustilo svoje domovy, pokračoval Zelenskyj a NATO vyzval, aby poskytlo „jasné odpovede“.

Výzvu na ustanovenie bezletovej zóny nad Ukrajinou podľa vysokého predstaviteľa americkej vlády nezopakoval.

Výzva pre ľudí na celom svete

Vo svojom nočnom príhovore zas vyzval ľudí na celom svete, aby vo štvrtok, mesiac od začiatku ruskej invázie jeho krajiny, ukázali podporu Ukrajine. Vojna podľa jeho slov „láme srdce každého slobodného človeka na planéte”.

„Príďte na svoje námestia, svoje ulice. Nech vás je vidieť a počuť,” vyzval v angličtine v emotívnom videu, ktoré nakrútili v stredu neskoro večer neďaleko prezidentskej kancelárie v Kyjeve. „Povedzte, že na ľuďoch záleží. Na slobode záleží. Na mieri záleží. Na Ukrajine záleží,” pokračoval.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pokusom o zničenie sa bránia sami

Ukrajinský prezident tiež vyzval západné krajiny, aby zoči-voči ruským snahám o „vylobovanie svojich záujmov” zostali jednotné a poznamenal, že Ukrajina nedostala žiadne bojové lietadlá ani moderné systémy protivzdušnej obrany, o ktoré žiadala. Potrebujú pritom podľa neho aj tanky a systémy na obranu proti vojnovým lodiam.

„Už je to mesiac, čo sa sami bránime pokusom o naše zničenie, o naše vymazanie z povrchu Zeme,” skonštatoval.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Zelenskyj hovoril s členmi NATO a požiadal ich o vojenskú pomoc, v emotívnom videu sa prihovoril aj svetu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *